Czytasz: Szydło: Jak Państwo widzicie, budujemy kopalnię

Szydło: Jak Państwo widzicie, budujemy kopalnię

Nowy szyb górniczy Grzegorz do kopalni Sobieski powstanie w Jaworznie na terenie należącym do spółki Tauron Wydobycie.

W przekazaniu terenu pod inwestycje oraz wytyczeniu osi szybu uczestniczyła premier Beata Szydło. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Tauronu, nowy szyb ma być gotowy za ok. pięć lat. 

Szydło powiedziała, że pamięta czasy, kiedy mówiono, iż w górnictwie już jest wszystko posprzątane i nic się nie da zrobić. Tymczasem, jak wskazała, mamy dobry dzień dla polskiej gospodarki w związku z otwarciem kolejnej inwestycji w grupie Tauron.

- To pokazuje, że właśnie grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje miejsca pracy już w tej chwili, ale już w perspektywie w przyszłości realizuje inwestycje, które będą budowały miejsca pracy na przyszłość, będą dawały możliwość rozwoju nie tylko regionowi. To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, a przede wszystkim cała Polska gospodarka będą z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijał - mówiła premier. Zaznaczyła, że zostało to założone w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jaworzno będzie mieć nowy szyb

Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie rozpocznie się dopiero w 2023 roku. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł. 

Szyb Grzegorz o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m, który początkowo będzie służył jako szyb wentylacyjno-wdechowy, w dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

Pierwszy etap zadania obejmuje m.in. budowę szybu wraz ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu nr I, budowę obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Dzięki nowemu szybowi znacznie skróci się czas dotarcia górników do czynnej ściany wydobywczej.

- Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który tworzy nowe miejsca pracy, który ma nowe pomysły. Chcemy budować nie tylko takie inwestycje, które zabezpieczają naszą gospodarkę, ale które powodują, że ta gospodarka zaczyna być coraz bardziej konkurencyjna i ekspansywna - podkreśliła premier Szydło. 

Według niej to przede wszystkim mądra strategia rozwoju polskiej energetyki i polskiego górnictwa. - Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął, a mój rząd podjął się nie tylko bardzo ambitnych reform, bardzo trudnych również (...). Szyb Grzegorz jest tego przykładem, że nowe inwestycje, nowe, już tutaj realizowane przedsięwzięcia będą w przyszłości skutkowały tym, że kopalnia Sobieski będzie mogła przez kolejne dziesiątki lat się rozwijać - dodała.

Jej zdaniem rząd chce, by polskie górnictwo było nie tylko perspektywiczne, nie tylko nowoczesne, ale by było przykładem górnictwa nowoczesnych technologii.

Czytaj więcej