Czytasz: Szybka podróż z Katowic do Sosnowca? To już nie plotka

Szybka podróż z Katowic do Sosnowca? To już nie plotka

O nowej, szybkiej linii ze stolicy Śląska do stolicy Zagłębia mówiło się latami. Plotka wreszcie staje się faktem. Tramwaje Śląskie jeszcze w te wakacje ogłoszą przetarg na studiów wykonalności.

Połączenie już jest. Do Sosnowca z Katowic dojedziemy tramwajem numer 15. Problem w tym, że przez Szopienice i Zawodzie, z dużą ilością przystanków. Skutek? Taka podróż trochę trwa, dlatego ci, którzy zaoszczędzić chcą sobie czasu i tak wsiadają do auta.

W momencie, gdy DK 86 zaczęła się korkować, narodził się pomysł budowy nowej – tym razem szybkiej – linii z Sosnowca do Katowic. Do tej pory jednak konkretów nie było. Były plotki. Spekulowano o trasie, na temat czasu podróży i rozlokowania konkretnych przystanków. - Projekt wreszcie nabiera kształtów – informują w Tramwajach Śląskich.

Wykonawcę poznamy jesienią

Połączenie ma mieć ponad 13 kilometrów, a z Sosnowca do Katowic dojedziemy w ok. 20 minut. - Aktualnie trwają przygotowania do przetargu na studiów wykonalności – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich. Dodaje, że procedura ruszy prawdopodobnie w sierpniu, a jesienią będzie już znany wykonawca studium. - To da nam ogląd kosztów całego przedsięwzięcia – zaznacza Zowada. Szacunkowo nowe, szybkie połączenie tramwajowe kosztować będzie ponad 65 mln zł.

Dwa mosty i dwa wiadukty

Trasa nowej linii poprowadzona zostanie od Sosnowca wzdłuż trasy S86 do Katowic. Tutaj na wysokości Strefy Kultury tramwaj skręcać będzie w ul. Dudy-Gracza, by docelowo połączyć się z torowiskiem na ul. Warszawskiej. - Trasa pobiegnie wzdłuż śladu po dawnej kolei piaskowej, został po niej nasyp. Całą infrastrukturę trzeba będzie jednak zbudować od zera, w tym cztery ważne obiekty: most na Brynicą, wiadukt nad stacją kolejową Dąbrówka Mała – najdroższy ze wszystkich, następnie wiadukt na DTŚ oraz most nad Rawą – wylicza rzecznik spółki.

Do szybkiego tramwaju łączącego Zagłębie ze Śląskiem nie wsiądziemy wcześniej jak przed 2020 rokiem.

Czytaj więcej