Czytasz: 25 nowych domów i klubów seniora powstało w Śląskiem

25 nowych domów i klubów seniora powstało w Śląskiem

"Program Senior Plus jest tu bardzo dobrze przyjmowany przez samorządy".

25 domów i klubów seniora, które pomagają aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym osobom starszym, powstało już w br. w ramach programu Senior Plus w woj. śląskim – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu dodał, że w przyszłym roku domów i klubów może powstać znacznie więcej, gdyż w budżecie państwa na realizację programu Senior Plus zarezerwowanych zostało 80 mln zł, dwukrotnie więcej niż w br.

Zdaniem wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, znaczna część tej kwoty może trafić właśnie do tego regionu.

- Program Senior Plus jest tu bardzo dobrze przyjmowany przez samorządy. Przykładowo na Podbeskidziu powstały ostatnio placówki w Żywcu, Ujsołach i Wilamowicach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku utworzone zostaną kolejne. Zależy to tylko od aktywności samorządów – powiedział.

W październiku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do końca 2017 r. w całym kraju zostanie utworzonych ok. 260 domów i klubów w ramach programu Senior Plus.

- Dajemy wsparcie finansowe na ich utworzenie lub wyposażenie, a później partycypujemy w kosztach utrzymania. Liczba powstających domów i klubów świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony samorządów – podkreśliła w poniedziałek w Bielsku-Białej wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska.

Program Senior Plus skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla nieaktywnych zawodowo osób powyżej 60. roku życia. Od poniedziałku do piątku będą mogły tam spędzać co najmniej 8 godz. dziennie, korzystając z pomieszczeń do spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Zapewniony jest też ciepły posiłek.

Samorządy mogą się ubiegać o fundusze z programu na jednorazowe wsparcie finansowe w celu utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie domu dziennego pobytu można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Istniejące placówki mogą otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w domu lub do 200 zł w klubie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej