Czytasz: Polityczna gierka kosztem pacjentów!

Polityczna gierka kosztem pacjentów!

PiS chce rozmawiać o pszczyńskim szpitalu, ale bez starostwa, które ma go przejąć.

Dziś w samo południe parlamentarzyści i pszczyńscy radni mają debatować nad dalszym losem tamtejszego szpitala. Swój udział w konferencji zapowiedzieli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Grzegorz Puda. Ponadto zapowiedział się Grzegorz Gaża, radny sejmiku wojewódzkiego i radni powiatowi. W Pszczynie pojawić ma się też dziś Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej w ŚUW i Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypomnijmy: 20 marca Śląski NFZ rozwiązał umowy ze spółką Centrum Dializa, która kierowała pszczyńskim szpitalem. Środki przeznaczane na szpital rozdysponowane mają być pomiędzy placówki w okolicznych miejscowościach, tak by pacjenci dalej mieli gdzie się leczyć. Tychy, Mikołów, Żory i Bielsko-Biała, to w szpitalach tych miast dotychczasowi pacjenci mieliby szukać pomocy.

Będą rozmawiać bez starostwa 

Dzisiejsza konferencja odbyć się ma w siedzibie biura poselskiego PiS przy ulicy Warownej. Nieoficjalnie, wiadomo, że wśród zaproszonych nie ma starosty i przedstawicieli zarządu powiatu, a to on stara się przejąć teraz szpital.

W piątek starosta pszczyński Paweł Sadza poinformował, że samorząd ponownie wystąpił do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o przekazanie kontraktu na prowadzenie szpitala. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia cesja jest możliwa, ale oficjalnego stanowiska w tej sprawie ze strony Śląskiego NFZ jeszcze nie ma.

W pszczyńskim szpitalu każdego roku leczy się około 10 tys. pacjentów, a zatrudnionych jest tu około 350 osób. Sytuacja szpitala jednak od lat była fatalna. Kontrole NFZ potwierdzały skargi pacjentów! Mieszkańcy powiatu jak tylko mogli, omijali to miejsce, wybierając właśnie okoliczne szpitale. Wypowiedzenie umowy spółce Dializa i szansa na przejęcie szpitala przez starostwo, wreszcie dało ludziom nadzieję na poprawę. Do jakich wniosków dojdzie dziś jednak PiS?

Czytaj więcej