Czytasz: Szpital uzdrowiskowy w Goczałkowicach zostanie bez kontraktu?

Szpital uzdrowiskowy w Goczałkowicach zostanie bez kontraktu?

Kolejny szpital w powiecie pszczyńskim ma poważne kłopoty.

Chodzi dokładnie o oddział rehabilitacyjno-reumatologiczny w tutejszym uzdrowisku. To on może zostać bez kontraktu, choć działa tu nieprzerwanie od ponad 50 lat! Tutejszy szpital należy do województwa śląskiego, podobnie jak 34 inne placówki w regionie. Niestety tylko 21 z nich weszło do tzw. sieci podstawowego zabezpieczenia. Reszcie podmiotów pozostają kontrakty.

 - I z tym mamy spory kłopot – mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego. – Narodowy Fundusz Zdrowia po prostu nie przewiduje kontraktowania niektórych oddziałów szpitalnych, co może mieć fatalne konsekwencje – dodaje.

Właśnie tak, bez kontraktu, śląski NFZ chce potraktować m.in. oddział rehabilitacyjno-reumatologiczny w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój. Tutejszy oddział powstał z myślą o górnikach, ale oblegany jest nie tylko przez nich. Czas oczekiwania tutaj na przyjęcie to ok. 1,5 roku. Obecnie w kolejce znajduje się 1025 osób.

- Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało nam się aneksować z NFZ umowy do końca czerwca. Ale stanowisko NFZ jest nieprzejednane. Dla nich te dodatkowe trzy miesiące to czas, w którym powinniśmy przygotowywać procedurę likwidacji goczałkowickiego oddziału. Rzecz jasna zrobimy wszystko, co możliwe, by do takiej sytuacji nie dopuścić – dodaje Gramatyka.

Nadzieją dla szpitala ma być posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zaproszenie na obrady otrzyma m.in. Minister Zdrowia, szef NFZ i dyrektor śląskiego oddziału NFZ. Posiedzenie ma się odbyć w tym miesiącu, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Walkę o oddział zapowiada również prezes zarządu Uzdrowiska, Tomasz Niesyto. Jego zamknięcie może oznaczać bowiem sprawić problemy całemu kompleksowi. Po zamknięciu oddziału szpital straci rocznie 3 mln zł. Zagrożone będę tym samym miejsca pracy, a uzdrowisko jest tu jednym z największych pracodawców (zatrudnia prawie 300 osób). Nastroje w gminie znów są nerwowe. Powiat pszczyński w ostatnim czasie ma pecha do służby zdrowia! Po tym, jak NFZ postanowił zamknąć szpital w Pszczynie, teraz okazuje się także zagrożony byt tego goczałkowickiego.

Czytaj więcej