Czytasz: Ktoś ukradł figurkę. Jest nagroda za wskazanie sprawcy!

Ktoś ukradł figurkę. Jest nagroda za wskazanie sprawcy!

Geld ze Szlaku Śląskiej Godki zniknął.

Powstający od września zeszłego roku Szlak Ślonski Godki to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego. Pomimo ciekawego pomysłu, szlak od początku napotyka na problemy. Figurki upodobali sobie złodzieje, dwa razy zaginęła już Heksa, a teraz zniknął Geld.

Geld, czyli figurka nawiązująca do postaci znanego na Śląsku Karola Goduli. Stał przed bankiem przy rynku, a po dwóch dniach od postawienia został odpiłowany.

Sprawca jest poszukiwany. Straty zostały wycenione na 5 tys. zł, a wskazanie sprawcy kradzieży może zaowocować nagrodą w wysokości 700 zł. Płaci miasto Katowice.

Karol Godula był znanym i poważanym przedsiębiorcą, właścicielem kilku kopalni, a także bankierem, żyjącym w XIX wieku. Do dziś jest on legendarną postacią na Śląsku.

W Rudzie Śląskiej na jego cześć jedna z dzielnic została nazwana Godula. Jest on także patronem m.in. Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie, Gimnazjum nr 6 w Bytomiu i Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach. Dotychczas Karol Godula nie miał na Śląsku swojego pomnika. Miniaturowa figurka „Gelda” była pierwszym monumentem, który upamiętnia jego imię.