Czytasz: Szlak kolejowy w Beskidach w remoncie [ZDJĘCIA]

Szlak kolejowy w Beskidach w remoncie [ZDJĘCIA]

Trwają prace na odcinku Żywiec - Węgierska Górka.

Będzie bezpieczniej i wzrośnie maksymalna prędkość pociągów. Prace rewitalizacyjne na odcinku Żywiec – Węgierska Górka rozpoczęły się miesiąc temu i już widać ich pierwsze efekty. Została wymieniona nawierzchnia toru oraz oczyszczono podsypkę.

Remont linii kolejowej nr 139 relacji Żywiec – Węgierska Górka jest realizowany w systemie „projektuj i buduj”. Jej wykonawca, spółka CTL Service z grupy CTL Logistics, odpowiedzialna jest za wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie dla niej wszystkich niezbędnych opinii, uzgodnień, pozwoleń oraz realizację szerokiego zakresu prac inwestycyjnych.

Docelowo, do końca października, wymienione zostanie ok. 8 km toru, wybudowana zostanie nowa sieć trakcyjna, a perony w Radziechowym Wieprzu, Cięcinie Dolnej oraz Cięcinie zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każda z trzech lokalizacji zostanie również wyposażona m.in. w wiaty, ławki, gabloty informacyjne i nowe oświetlenie.

W ramach prac zaplanowano także na 10 przejazdach kolejowo-drogowych wymianę nawierzchni, a na 3 zainstalowanie nowych urządzeń zabezpieczających. Ponadto zadanie obejmuje remont 21 obiektów inżynieryjnych, w tym 7 mostów.

Przez miesiąc od rozpoczęcia prac wykonawca wymienił nawierzchnię toru – podkłady drewniane zastąpiono podkładami strunobetonowymi oraz przeprowadził mechaniczne oczyszczanie podsypki.

Od 4 tygodni trwa odnowa sieci trakcyjnej.

- Przy tak szerokim zakresie robót bardzo często coś zaskakuje wykonawców. My jednak stanowimy ścisłą czołówkę branży i właśnie dlatego z sukcesem podejmujemy się najtrudniejszych wyzwań - mówi Stanisław Hołda, członek Zarządu i dyrektor zarządzający CTL Service. - Dokładamy wszelkich starań, aby prace odbywały się zgodnie z harmonogramem. Na razie przebiegają one po naszej myśli - dodaje.

Przedstawiciele wykonawcy zdają sobie sprawę, że rewitalizacja linii kolejowej nr 139 oraz inne remonty, które są prowadzone w tym samym czasie, np. w Węgierskiej Górce, mogą być uciążliwe nie tylko dla pasażerów Kolei Śląskich, ale także dla mieszkańców tej części Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

- Roboty budowlane zawsze wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Trudności te, na tyle, ile to możliwe, minimalizujemy. Z myślą o okolicznych mieszkańcach ciężki sprzęt wykorzystujemy w minimalnym zakresie - mówi prezes Zarządu CTL Logistics Grzegorz Bogacki.

- Do końca października zakończymy prace związane z siecią trakcyjną oraz roboty torowe.  Efekty naszej pracy będą służyć mieszkańcom regionu wiele lat. Myślę, że za parę miesięcy wszyscy to docenią - dodaje.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 139 na szlaku Żywiec – Węgierska Górka odbywa się w ramach projektu inwestycyjnego pn. „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko Biała – Zwardoń (granica państwa)”. Wartość rewitalizacji odcinka wynosi ok. 43 mln zł i jest finansowana z budżetu państwa.