Czytasz: Szlachetna paczka szuka wolontariuszy. Pomożecie?

Szlachetna paczka szuka wolontariuszy. Pomożecie?

100 dni przed finałem Szlachetnej Paczki wciąż nie ma odpowiedniej ilości wolontariuszy, którzy wzięliby udział w akcji.

Jak informują organizatorzy, dotąd zgłosiły się tylko 4 tysiące osób. Aby zbiórka się powiodła, potrzeba jeszcze 10 tysięcy chętnych.

- Do 30 września musimy zrekrutować blisko 14 tysięcy wolontariuszy w 800 lokalizacjach na terenie całej Polski, inaczej nie uda nam się dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących - poinformowała PAP Małgorzata Kopciuch, specjalista ds. mediów Szlachetnej Paczki.

Jak zaznacz koordynatorka, 4 tysiące wolontariuszy to jedynie kropla w morzu potrzeb.

Bez ludzi nie ma akcji 

Kopciuch powiedziała, że bez wolontariuszy, których zadaniem jest docieranie do konkretnych rodzin potrzebujących pomocy i określenie, jaki rodzaj wsparcia jest dla nich najlepszy - nie ma Szlachetnej Paczki.

- Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych rodzin w potrzebie - wyjaśniła.

Bądź bohaterem 

Żeby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki należy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie odbyć rozmowę kwalifikacyjną i odbyć jednodniowe szkolenie. Chętni mogą zgłaszać się do końca miesiąca (30 września).

Obecnie we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce odbywają się "Studniówki" Szlachetnej Paczki - Specjalne happeningi pod pomnikami powstańców i bohaterów narodowych. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ "pomniki mają podkreślać związek z historią oraz to, że wolontariusze Szlachetnej Paczki nie rekonstruują historii, ale ją tworzą".

- Nie musi być wojny, by zmobilizować idealistów. Gdy była wojna, idealiści zostawali powstańcami. Kiedy jest pokój szukają jedności i tego, co rozwija. To jest nowa odsłona tego samego idealizmu, tylko w innych czasach. Nasi wolontariusze to tacy współcześni powstańcy - napisał w komunikacie przesłanym PAP ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Tegoroczny finał akcji, podczas którego paczki dotrą do rodzin, odbędzie się 9-10 grudnia.

 

Czytaj więcej