Czytasz: Katowice jak Paryż. Będzie klimatyczne porozumienie?

Katowice jak Paryż. Będzie klimatyczne porozumienie?

Za rok odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ. Katowice na zwycięzcę wytypował polski rząd. Przegrał z nami Gdańsk, dlaczego?

Katowice pokonały Gdańsk w walce o byciem gospodarzem przyszłorocznego Szczytu Klimatycznego ONZ.  "COP" (Conference of the Parties) to doroczna globalna konferencja, podczas której negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

Katowice wybrane na miasto-gospodarza Szczytu Klimatycznego ONZ

Jak mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej w Tucznie (woj. zachodniopomorskie), sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej, obydwa kandydujące miasta spełniały warunki, ale ostateczna decyzja należała do polskiego rządu.

- Po bardzo dokładnym rozważeniu różnych czynników, rząd zdecydował, że będą to Katowice. Gratulujemy temu miastu i oczekujemy, że będziemy mogli pomagać w organizacji tego wydarzenia w zakresie międzynarodowej dyplomacji klimatycznej i walki o poprawę klimatu - podkreśliła Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej.

Sekretarz zaznaczyła, że Polska była nominowana przez Grupę Wschodnioeuropejską Narodów Zjednoczonych, na którą przypadało tym razem nominowanie gospodarza szczytu.

>> CZYTAJ: KATOWICE POKAŻĄ ŚWIATU JAK GRAĆ “FAIR”? <<

Katowice: W 2019 roku walka z dopingiem, rok wcześniej o środowisko

Padło na Katowice, które zaledwie dwa tygodnie temu w tym samy miejscu, na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, chwaliły się i cieszyły się wraz z ministrem sportu, Witoldem Bańką, z organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku. Teraz do chwalebnej i coraz dłuższej listy imprez, które odbędą się w Katowicach dołączy Szczyt Klimatyczny ONZ w grudniu przyszłego roku. Katowice mogą liczyć na wsparcie i doświadczenie polskich miast - Poznania i Warszawy, które kilka lat wcześniej były gospodarzami tej imprezy.

- To jest bardzo dobry tydzień dla nas wszystkich. W poniedziałek rada miasta Katowice uchwaliła projekt metropolii, w środę został ten projekt zaakceptowany. Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach, stolicy metropolii - to będzie bardzo ważne wydarzenie dla całego kraju, i nie tylko, bo decyzje, które zostaną tutaj podjęte będą rzutować na politykę klimatyczną całego świata - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Z jednej strony duża radość, ale i mobilizacja być może dla wszystkich - zarówno samorządów, jak i mieszkańców, żeby jeszcze lepiej walczyć z niską emisją i smogiem - dodał wojewoda.

O tym, że Katowice wystartują w wyścigu dowiedzieliśmy się 3 grudnia, kiedy to prezydent Marcin Krupa złożył ofertę Katowic jako miasta-gospodarza COP24. Wniosek poparli wówczas radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Później odbyły się dwie wizyty studyjne i trzymaliśmy mocno kciuki mówił podczas briefingu prasowego zastępca prezydenta Katowic, Mariusz Skiba.

- Przedstawiciele delegacji szczególnie zwrócili uwagę na to, jaką przemianę przeszły w ostatnich latach Katowice i cały region. Teraz możemy powiedzieć “mamy to!”. - Wszyscy strona rządowa, magistrat, różne instytucje takie jak NOSPR, Muzeum Śląskie, mówili jednym głosem. Jest szansa, aby dyskusję na temat kryzysu klimatycznego przenieść na wyższy poziom - powiedział Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Katowice dołączą do tak prestiżowego grona jak Bonn (Konferencja COP24 w 2017 roku) czy Paryż. Szczyt w stolicy Francji, który odbył się w 2015 roku przeszedł do historii. 12 grudnia 2015 roku 195 uczestniczących państw, w drodze konsensusu, zgodziło się na przyjęcie ostatecznego porozumienia globalnego – paryskiego porozumienia, według którego miała nastąpić redukcja emisji jako część sposobu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Doprecyzowanie porozumienia paryskiego. Będzie nowe porozumienie... katowickie?

Resort Ministerstwa Środowiska w oficjalnych komunikatach podkreśla, że szczyt w 2018 r. będzie bardzo istotny, ponieważ podczas jego trwania mają zostać wyznaczone konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. Ministerstwo zapowiadało, że Polska podczas konferencji klimatycznej będzie chciała pokazać innym państwom, jak prowadzić do neutralności emisji gazów cieplarnianych (czyli równowagi między emisją CO2 a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy), posługując się innowacyjnymi technologiami.

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w MCK-u i Spodku

Prezes spółki PTWP, zarządzającej Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym Wojciech Kuśpik powiedział, że jest spokojny jeśli chodzi o jakość infrastruktury oraz mobilizację wszystkich tych, którzy będą współorganizowali szczyt - Wiemy z czym się mierzymy, liczymy na pomoc organizatorów Szczytu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- Chcemy, aby jak najwięcej się tutaj działo, żeby ludzie przyjeżdżali do Katowic. Skorzystają na tym wszyscy - od taksówkarzy, przez gastronomię po branże hotelową. To kolejny impuls dla rozwoju miasta - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes spółki PTWP.

Spółka PTWP od lat organizuje duże imprezy, gromadzące tysiące gości, jak Europejski Kongres Gospodarczy czy bardziej młodzieżowy Intel Extreme Masters, Kuśpik zaznaczył, że szczyt będzie wydarzeniem o dużo większej skali i prestiżu. Po pierwsze do Katowic przyjedzie nie kilka czy kilkanaście, a kilkadziesiąt tysięcy osób, wśród nich głowy państwa. Po drugie wydarzenie nie trwa jeden czy dwa dni, ale nawet tydzień.

W RAMACH SZCZYTU KLIMATYCZNEGO W POLSCE ODBĘDĄ SIĘ:

- 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24),
- 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14),
- Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

Konferencja w Tucznie i w Katowicach na temat przyznaniu miastu tytułu gospodarza Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku (fot. UM Katowice):

Czytaj więcej