Czytasz: Szczepionka przeciw pneumokokom nie ochroni dzieci?

Szczepionka przeciw pneumokokom nie ochroni dzieci?

Szczepionka nie zabezpiecza przed wszystkimi serotypami bakterii streptoccocus pneumonie. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

W mediach pojawiły się opinie, że preparat, który wygrał przetarg na refundowane szczepienia przeciw pneumokokom, nie ochroni polskich dzieci przed najgroźniejszymi szczepami bakterii.

Jak możemy przeczytać w wyjaśnieniach na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, wybrana szczepionka uodparnia przeciwko 10 groźnym serotypom bakterii streptoccocus pneumoniae i nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, jakoby u polskich dzieci występowały najczęściej szczepy 3, 6a i 19, przed którymi ta szczepionka nie chroni.

Dwa spośród trzech serotypów, na które dodatkowo uodparnia niewybrana szczepionka,  powodują zachorowania na inwazyjną postać choroby pneumokokowej.

Tymczasem  w Polsce, jak informuje komunikat Ministerstwa Zdrowia,  inwazyjny przebieg choroby pneumokokowej najczęściej wywołują serotypy 14 oraz 6b, które zawiera wybrany przez ministerstwo, preparat. Serotyp 3 nie został dotychczas wyizolowany w przypadku badań przeprowadzanych u dzieci młodszych niż dwa lata – czyli w grupie wiekowej, która będzie szczepiona wybranym preparatem. Natomiast trzeci serotyp (6a), który  występuje najczęściej w Ameryce Północnej, w Polsce prawie nie występuje.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia wszystkie polskie dzieci mają być obowiązkowo i za darmo szczepione przeciwko pneumokokom. To groźna bakteria, która może wywołać m.in. śmiertelną sepsę.

Preparat do obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom został wybrany zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Ponieważ na rynku dostępne są dwa preparaty o różnej cenie, zbliżonej jakości i jednakowym profilu bezpieczeństwa, minister zdrowia – aby dokonać najwłaściwszego i zgodnego z prawem zakupu – zastosował w procedurze przetargowej zarówno kryterium ceny, jak i kryteria jakościowe. O wyniku przetargu rozstrzygało w 60% kryterium ceny,  natomiast w 40% – jakość -napisano na stronie ministerstwa.

Zastosowanie kryterium jakości w postępowaniu służy równoważeniu szans i motywuje oferentów do podjęcia rywalizacji cenowej. Dbałość o finanse publiczne w postępowaniu przetargowym wymaga, by to cena była najistotniejszym i rozstrzygającym kryterium – nie była ona jednak kryterium jedynym. Wybrana szczepionka jest w pełni bezpieczna, skuteczna i będzie dobrze chroniła zdrowie dzieci podlegających obowiązkowym szczepieniom - czytamy w opublikowanym 21 listopada br. komunikacie Ministerstwa Zdrowia.