Czytasz: Po Morfinie przyszedł czas na Dracha

Po Morfinie przyszedł czas na Dracha

Nowy spektakl na podstawie książki Szczepana Twardocha.

Dzisiaj w sali kameralnej Teatru Ziemi Rybnickiej odbyła się konferencja prasowa poświęca zbliżającej się premierze spektaklu na podstawie powieści "Drach" autorstwa Szczepana Twardocha. Za calą sztukę odpwiedzialny jest Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, który stworzył już jedną teatralną adaptację książki Szczepana Twardocha pt. "Morfina". 

Akcja powieści "Drach” rozgrywa się od 1906 do 2014 roku, głównie na terenach pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem. Przedstawia losy śląskiej rodziny Magnorów i Gemanderów na tle wydarzeń historycznych. Powieść Twardocha charakteryzuje brak chronologii w narracji, tytułowym "Drachem" zaś jest narrator.

Mimo, iż książka napisana jest w języku polskim, to występują w niej liczne wtrącenia w języku śląskim, niemieckim i rosyjskim. Szczepan Twardoch za swoją powieść otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, a sam utwór znalazł się także w finale Nagrody Literackiej Nike.

- Ja z zasady nie chcę uczestniczyć w procesie adaptacji teatralnej tzn. ja się zdaję całkowicie na dyrektora Talarczyka w tej podwójnej roli autora adaptacji i reżysera. Nie mam też odruchu obrony swojego dzieła. Teatr to zupełnie inne medium niż literatura - mówił Szczepan Twardoch.

W trakcie konferencji podpisano tażke oficjalne porozumienie o współpracy przy adaptacji pomiędzy Teatrem Ziemi Rybnickiej, a Teatrem Śląskim.

Cały projekt finansowany jest przez miasto Rybnik. 

- Mamy abmicję, aby w ramach naszego wsparcia finansowego wpisać się w tradycję teatrów na Śląsku, jak i w całej Polsce. Chcemy pokazać, że samorząd nie jest tylko instytucją, która skupia się na drogach, mostach i wiaduktach. Miasto jest przestrzenią, gdzie ludzie szukają miejsc spotkania, wymiany myśli i dyskusji - mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Premiera spektaklu odbędzie się 21 października 2018 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, a 28 sztuka po raz pierwszy zostanie wystawiona w Teatrze Śląskim.

Dowiedz się dlaczego to akurat „Drach” jest ulubioną książką Szczepana Twardocha, a także, jakie plany na przyszłe książki ma śląski pisarz:

 

 

Czytaj więcej