Czytasz: Szczecin-Katowice wykoleił się, a maszyniści gonili... lokomotywę

Szczecin-Katowice wykoleił się, a maszyniści gonili... lokomotywę

Niecodzienne sceny rozegrały się dziś na polskich torach.

Lokomotywa bez obsługi przejechała 15 km. Specjalna komisja wyjaśnia okoliczności niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w czwartek na linii kolejowej nr 273 między Zieloną Górą a Nową Solą w Lubuskiem. Około 15 km przejechała tam bez załogi elektryczna lokomotywa pociągu, który wcześniej miał kolizję z koparką. 

"Obyło się bez poszkodowanych, a lokomotywę udało się zatrzymać. Obecnie nie wiemy dlaczego doszło do tej sytuacji. Trwa jej wyjaśnianie oraz sprawdzanie okoliczności wykolejania się lokomotywy, a także zachowania wymaganych procedur bezpieczeństwa. Zajmuje się tym specjalna komisja" – powiedział PAP rzecznik PKP PLK S.A. Mirosław Siemieniec.

Wydarzenie było konsekwencją kolizji pociągu Inter City "Światowid" relacji Szczecin–Katowice z koparką. Doszło do niej na wysokości Niedoradza koło Zielonej Góry, gdzie jest remontowany jeden z torów "Nadodrzanki" (linia nr 273 - PAP).

Lokomotywa zahaczyła tam o koparkę stojącą zbyt blisko skrajni czynnego toru. W wyniku uderzenia lokomotywa elektrowozu wypadła z torów. Pociąg się zatrzymał, nikt z ok. 140 jego pasażerów nie został ranny.

Krótko potem na miejsce przyjechała druga lokomotywa, która zabrała wagony wraz z pasażerami w dalszą trasę. Służby kolejowe przystąpiły do stawiania wykolejonej lokomotywy na tory.

Około godz. 17.30, kiedy już lokomotywa stanęła na torach, zaczęła się staczać, prawdopodobnie z powodu pochyłości terenu. (Gazeta "Fakt" podaje, że włączył się silnik - przyp. red.) 

"Hamulce nie utrzymały pojazdu i stoczył się ze względu na spadek toru. Tor, po którym jechała, był zabezpieczony, również zabezpieczone wszystkie trzy przejazdy. Lokomotywa przejechała po zamkniętym torze około 15 km i zatrzymała się w przewidywanym miejscu 2 km przed Nową Solą" – powiedział PAP rzecznik. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

Czytaj więcej