Czytasz: Szał zakupowy w Black Friday - USA a Polska

Szał zakupowy w Black Friday - USA a Polska

Wiemy, że Amerykanie w Czarny Piątek wydają łącznie miliardy dolarów, a tak duże rabaty są tylko tego jednego dnia w roku! Czy w Polsce przyjął się zwyczaj zza oceanu, a może to tylko chwyt reklamowy?

Czym jest Czarny Piątek?

Ten dzień wypada w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia, które jest świętem obchodzonym przez wszystkich Amerykanów niezależnie od wyznawanej religii. Dzień Dziękczynienia, inaczej Dzień Indyka to święto bardzo rodzinne, podczas którego wspólnie spożywa się świąteczny obiad i ogląda się mecze futbolu amerykańskiego. Innymi słowy w tym dniu wszyscy odpoczywają i spotykają się w rodzinnym gronie.

Natomiast dzień po Święcie Dziękczynienia Amerykanie obchodzą Czarny Piątek. Jest to szał zakupowy, ponieważ sklepy szykują na ten dzień bardzo duże promocje, które na tą skalę są tylko w ten jeden dzień w roku. Nie jest to chwyt marketingowy, tylko zakupowy obłęd, gdyż niektóre produkty można dostać za bezcen. Klienci już w nocy ustawiają się przed sklepami w gigantycznych kolejkach, oczekując na otwarcie.

Skąd ten zwyczaj?

Historia tego zwyczaju nie jest do końca znana, jednak podejrzewa się, że wynika to z próby przedłużenia sobie wolnego po Dniu Dziękczynienia. Wiele Amerykanów brało urlop lub próbowało wykręcić się od pracy po czwartku, w którym występuje Święto Dziękczynienia.

Jak w Polsce obchodzimy Black Friday?

Wiele świąt i zwyczajów przychodzi do nas ze Stanów Zjednoczonych, jak Halloween. Jednak Czarny Piątek nie przyjął się u nas na takim samym poziomie jak występuje w USA.

Polscy sprzedawcy modyfikują ten zwyczaj organizując Black Weekend lub Black Week, a nawet Black Month, czyli Czarny Weekend, Czarny Tydzień i Czarny Miesiąc! Wyprzedaże nie są jednak tak korzystne jak za oceanem. Promocje w Polsce sięgają 10%, 20%, a czasami 30%.

Black Friday jako chwyt reklamowy

Polacy wiedzą, że w USA wiele rzeczy można dostać za bezcen, np. ubrania lub sprzęty do domu. Oczekujemy, że podobne promocje znajdziemy u nas, więc rabaty na Czarny Piątek przyciągają sporą liczbę osób do sklepów, by wyszukać prawdziwych okazji.

Niestety tak dużych promocji jak w Stanach Zjednoczonych nie znajdziemy. Rabaty nie różnią się od tych, które występują zwyczajnie w ciągu roku z różnych okazji, jak w przypadku wyprzedaży poświątecznych. To dla sklepów po prostu kolejna okazja, by przyciągnąć ludzi do centrów handlowych.

 

Czy znajdziemy coś u nas?

BLACK FRIDAY 2017 - RTV EURO AGD

To właśnie ten sklep przyszykował Czarny Miesiąc! Wiele sprzętów można dostać o około 100 lub 200 taniej. Oferta zmienia się co tydzień.

BLACK FRIDAY 2017 - SKLEPY ODZIEŻOWE

Promocje w sklepie odzieżowym H&M obowiązują cały weekend i obejmują wszystkie nieprzecenione produkty. Rabat to 20%. W innych sklepach wygląda to podobnie. W Czarny Piątek w takich sklepach jak Mohito, Cropp, House ubrania będą tańsze o 20% lub 30% na asortyment nieprzeceniony.

BLACK FRIDAY 2017 - SKLEPY KONCERNU INDITEX

W zeszłym roku Bershka, Stradivarius i Pull&Beer poza rabatami w sklepach stacjonarnych przygotowało internetowe promocje, które trwały w Czarny Piątek od 22:00 do 23:59. Jeszcze nie ma informacji o podobnej akcji promocyjnej na ten rok.

BLACK FRIDAY 2017 - DROGERIE

Rossmann szykuje promocję 1+1 na perfumy, które będzie obowiązywać od piątku przez dwa dni. Natomiast nieznane są jeszcze rabaty na tegoroczny Black Friday w perfumeriach Sephora i Douglas. Sephora w zeszłym roku obniżyła ceny wybranych perfum o 20%, a Douglas cenę wybranego asortymentu obniżył do 50%.

Cyber Monday

W dobie Internetu promocje można znaleźć również w sklepach internetowych, które wciąż zyskują na popularności. Cyber Poniedziałek to dodatkowy dzień promocji, tylko bez przepychanek w kolejkach. Minusem może być przeładowanie na stronie.

Rabaty na Cyber Monday szykują również sklepy, które są dostępne także stacjonarnie. Zakupów w promocyjnych cenach można dokonać w sklepach odzieżowych, w biurach podróży, perfumeriach i sklepach ze sprzętem elektronicznym. Na razie nie ma wiele informacji na temat takich promocji, jak w przypadku Black Friday. Sprzedawczy informują o rabatach kilka dni, a nawet kilkanaście godzin przed dniem zniżek.

 

Czytaj więcej