Czytasz: Szach-mat na katowickim Rynku

Szach-mat na katowickim Rynku

Katowicki Rynek zamienił się w prawdziwe pole szachowe. Od piątku do niedzieli będziesz mógł rozegrać partyjkę na wolnym powietrzu szachami w wersji XXL.

Tradycja gry w szachy sięga VI wieku naszej ery. Według źródeł pisanych gra ta była już znana już w Persji, na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. W tę historyczną grę będziesz mógł zagrać pionkami wielkości 6-letniego dziecka. Gdzie? Na katowickim Rynku.

ZAGRAJ W SZACHY NA RYNKU

Od piątku do niedzieli podczas „Wakacyjnych rozgrywek szachowych” osoby nie znające zasad gry będą miały okazję nauczyć się podstaw gry w szachy pod okiem doświadczonych trenerów szachowych i animatorów. W trakcie trzech dni trwania wydarzenia w godzinach od 10 do 20 będzie możliwość rozegrania indywidualnych partii na standardowych szachach, ale także na 5 szachownicach w wersji XXL, król największej z nich sięga 120 cm wysokości.

>> CZYTAJ: Z MIŁOŚCI DO SZACHÓW. HISTORIA MONIKI I BARTOSZA SOĆKO <<

Jak tłumaczą organizatorzy, celem realizacji tego przedsięwzięcia jest popularyzacja gry w szachy wśród mieszkańców Katowic, nauka gry w szachy dzieci, młodzieży i dorosłych, także propagowanie zasad fair-play, oraz zapewnienie atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego w okresie wakacji letnich.

Zobacz zdjęcia z rozgrywek:

SYMULTANA Z JACKIEM GAJEWSKIM

W trakcie wydarzenia uczestnicy rozgrywek będą mogli zagrać z Jackiem Gajewskim - współautorem książek „Mistrzowie świata i ich 400 kombinacji szachowych” oraz „Królowie 64 pól”, trenerem szachowym, pasjonatem, który o szachach wie prawie wszystko. Gra z mistrzem rozegra się w tzw. symultanie, czyli meczu szachowym, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z kolei każdy z nich rozgrywa partię na swojej szachownicy.

- Zazwyczaj jest jeden symultanista, który gra kolorem białym. Rozstawionych jest dwadzieścia stołów, przy których siedzą szachiści. W ten sposób symultanista będzie mógł podejść do każdego i wykonać pierwsze posunięcie. W szachach nikt się nie bije, nikt nie łamie nosów. Rozgrywki nastawione są na młodzież oraz amatorów. Przychodzą rodziny z dziećmi, ale również średniozaawansowani gracze - tłumaczy Jacek Gajewski.

Dla bardziej zaawansowanych szachistów organizowanne są zawodowe turnieje. Można wymienić m.in. Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, czy Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbędą się od 14-17 grudnia br.

NIE TYLKO SZACHY

Co więcej, podczas “Wakacyjnych rozgrywek szachowych” uczestnicy będą mogli zagrać w warcaby, Jengę oraz inne gry towarzyskie w wersji XXL. Druga edycja wydarzenia planowana jest na pierwszy weekend sierpnia (4-6 sierpnia br.).

Pełen harmonogram wydarzenia:

codziennie od 14 do 16 lipca 2017 r.

10.00 otwarcie strefy gier – gry indywidualne

12.00 spotkanie z p. Jackiem Gajewskim

13.00 nauka gry w szachy

16.00 quiz (z nagrodami)

17.00 symultana z p. Jackiem Gajewskim (osoby, które ograją symultanistę otrzymają nagrody)

około 20.00 zamknięcie strefy gier.

Czytaj więcej