Czytasz: Syn Kukuczki pokaże filmy z domowego archiwum

Syn Kukuczki pokaże filmy z domowego archiwum

W kinie Kosmos zobaczymy amatorskie filmy Jerzego Kukuczki zrealizowane podczas wyprawy na szczyt Shisha Pangma.

Na czwartą edycję Home Movie Day zaprasza Filmoteka Śląska. To święto, które każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych w wybranych zakątkach świata.

Filmy z domowych zakamarków

Kluczowym punktem programu będzie projekcja amatorskich materiałów filmowych, udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Pokazy skomentują autorzy lub bohaterowie filmów. Projekcjom będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, konsultacje z konserwatorami, zwiedzanie magazynów Filmoteki Śląskiej.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Wojtek Kukuczka – syn Jerzego Kukuczki – który zaprezentuje amatorskie filmy z archiwum rodzinnego oraz przedstawi pierwszą publikację z domowego archiwum himalaisty.

Odbędzie się też rozmowa, podczas której szczególną uwagę skierujemy na bohaterów domowych archiwów – przez lata filmowanych i fotografowanych. Jaki obraz samych siebie znajdują w domowych archiwach? Jak poprzez filmy i zdjęcia budowana jest narracja rodzinna? Co nowego odkrywają w domowych archiwach po latach?

Zobaczcie fragment filmu Adama Macury z Katowic 1941 roku:

Tegoroczne Home Movie Day zakończy projekcja dwóch filmów, dla których bazą stały się obrazy rodzinne: „A Song of Air” reż. Merilee Bennet oraz „Historie rodzinne” reż. Sarah Polley.

Podzielicie się swoimi filmami?

Filmoteka Śląska czeka na archiwalne filmy na nośnikach 8 mm, super 8 mm i 16 mm z domowych zbiorów. Filmy można przynosić do kina Kosmos (ul. Sokolska 66, Katowice) do 21 listopada. Zgłaszanie filmów i kontakt:  a.teclszubert@filmotekaslaska.pl.

Wydarzenie odbędzie się 25 listopada w godz. 10-21.30 w katowickim kinie Kosmos. Bilety kosztują 6 zł.

Film pochodzi z domowego archiwum Marka Wazowskiego:

Program:

10.00-11.00 Home Movie Dzieciom - warsztaty udźwiękawiania filmów z domowych archiwów. Uczestnicy: 3+

11.30-13.00 Między historią a wyobraźnią. Na zajęcia trzeba przynieść zdjęcie z domowego archiwum. Uczestnicy: 7-12 lat

13.00 Dzień otwarty Filmoteki Śląskiej – spacer po magazynach Filmoteki, znajdujących się w kinie Kosmos.

14.00-17.00 Przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami.

17.00-18.00 Projekcja amatorskich filmów Jerzego Kukuczki zrealizowanych podczas wyprawy na szczyt Shisha Pangma – ostatni, czternasty ośmiotysięcznik. 18 września 1987 Jerzy Kukuczka stając na szczycie góry, został drugim człowiekiem na świecie, który otrzymał miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Podczas Home Movie Day zobaczymy wybrane materiały z tej wyprawy. Filmy będzie komentował syn himalaisty – Wojtek Kukuczka.

Projekcji będzie towarzyszyła promocja pierwszej książki z cyku „Z archiwum Jerzego Kukuczki” – „Ostatnia w koronie. Shisha Pangma '87”.

18.00-19.00 Bohaterowie domowych archiwów – spotkanie. Udział biorą: Paulina Haratyk, Wojtek Kukuczka, Albert Karkosz

19.00 Projekcja filmów: „A Song of Air” reż. Merilee Bennet oraz „Historie rodzinne” reż. Sarah Polley.

Czytaj więcej