Czytasz: Symfoniczna opowieść trudnej historii Śląska

Symfoniczna opowieść trudnej historii Śląska

Jan A.P. Kaczmarek skomponuje symfonię na stulecie wybuchu Powstań Śląskich.

Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek skomponuje symfonię, która ma łączyć elementy tradycji śląskiej i nowoczesnych brzmień. Wszystko z okazji obchodów stulecia Powstań Śląskich. Premierowe wykonanie zaplanowano na 31 sierpnia na Stadionie Śląskim.

- Wierzę w siłę muzyki. Wielkie wydarzenia powinny być opatrzone muzykę. Będzie to utwór symfoniczny na orkiestrę, kilka chórów, w tym Zespół Pieśni i Tańca Śląsk i solistów - mówi Jan A.P. Kaczmare. - Muzyka daje poczucie siły, radości, czegoś ważnego. Słowo jest ważne, ale opatrzone muzyką ma jeszcze większą siłę.

Widowisko multimedialne do symfonii zdobywcy Oskara ma być jednym jednym największych wydarzeń muzycznych w historii Polski. Utwór będzie gotowy do 1 sierpnia. Wtedy rozpoczną się próby.

- Zanurzyłem się w Śląsk. Staram się oddychać Śląskiem. Z takich dotknięć, sam nie wiem jak do tego dochodzi, że powstaje esencja, która finalnie staje się utworem - mówi kompozytor.

Sam koncert odbedzie się na Stadionie Śląskim pod koniec miesiąca. Wydarzenie ma być transmitowane w telewizji. Widowisko będzie częścią czteroletnich obchodów kolejnych rocznic powstań śląskich oraz włączenia części Górnego Śląska do Polski. Obchody są objęte patronatem narodowym Prezydenta RP.

Czytaj więcej