Czytasz: Symbol Gliwic zniknie z powierzchni ziemi?

Symbol Gliwic zniknie z powierzchni ziemi?

Szacuje się, że drewniana konstrukcja gliwickiej Radiostacji jest w stanie przetrwać jeszcze 15-20 lat. Czy to oznacza, że prawie 80-letni symbol Gliwic niedługo zniknie z krajobrazu Śląska?

Gliwicka wieża radiowa mierzy prawie 111 metrów wysokości i jest obecnie najwyższą drewnianą budowlą na świecie, co zostało poświadczone wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa. W środę rozpoczęła się jej rutynowa kontrola techniczna. Gliwiccy strażacy sprawdzą, czy konstrukcji Radiostacji nic nie grozi.

RADIOSTACJA POD KONTROLĄ

Stan obiektu jest regularnie monitorowany. Dwa razy w ciągu roku - wiosną oraz jesienią - alpiniści sprawdzają stan techniczny 16 tysięcy mosiężnych śrub, które łączą modrzewiowe belki.

- Dokręcają je, a także dodają nakrętki w miejsca, w których ich brakuje - tłumaczy Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza masztem.

Co 5 lat konstrukcja przechodzi gruntowny przegląd.

- Wówczas szacowana jest żywotność powłoki preparatu, który jest naniesiony na elementy drewniane, przeprowadzane są badania geodezyjne dotyczące wód gruntowych i ich wpływu na obiekt. W tym czasie następuje również pełna konserwacja masztu - dodaje Kopeć.

Ostatnia większa konserwacja masztu odbyła się latem 2013 roku. Prace polegały na zabezpieczeniu fundamentowych stóp betonowych oraz całej drewnianej konstrukcji wieży. Koszt modernizacji wyniósł około 260 tys. złotych. Kolejna konserwacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Czy maszt Radiostacji wytrzyma kolejne lata?

>> CZYTAJ: PARK SENSORYCZNY PRZY RADIOSTACJI ROŚNIE W OCZACH <<

Jak zapewnia Kopeć, zabytkowy obiekt ma swój okres gwarancji.

- Jeśli będziemy po kolei realizować zadania związane z utrzymaniem i konserwacją, to przez kolejne 20 lat temu masztowi nic się nie stanie. Za 5 lub 10 lat będzie kolejna ekspertyza, która powie, że przy spełnieniu kolejnych wymogów obiekt może służyć przez kolejne 20 lat itd. Jeśli nie padniemy aktowi terroryzmu, dewastacji, to natura nam masztu nie odbierze - dodaje Kopeć.

Z DWUDZIESTU WIEŻ ZOSTAŁA TYLKO JEDNA

W latach 1930-1935 zbudowano w Niemczech około 20 drewnianych wież nadawczych o wysokości przekraczającej 100m. Np. w Żórawinie k. Wrocławia istniała wybudowana w 1932r. wieża o wysokości ok. 140m. Wieża została rozebrana jesienią 1990r. na podstawie kontrowersyjnej decyzji konserwatora zabytków.

Najwyższą drewnianą konstrukcją w historii wyższa była drewniana wieża radiowa w niemieckiej miejscowości Mühlacker (Badenia-Wirtembergia) tzw. Sendeturm Mühlacker. Wybudowana w latach 1933-34 liczyła 190m. W kwietniu 1944r. została wysadzona przez oddziały SS w obawie przed przejęciem przez wojska alianckie. Spośród tych drewnianych gigantów do dnia dzisiejszego dotrwała tylko wieża w Gliwicach.

Czytaj więcej