Czytasz: Sylwestrowy savoir-vivre, czyli jak nie popełnić gafy

Sylwestrowy savoir-vivre, czyli jak nie popełnić gafy

Jak zachować się przy sylwestrowym stole? Z jakiego kieliszka napić się szampana? I co na siebie założyć? Podpowiadamy.

Powitanie, uśmiech czy podanie ręki?

Kiedy przybywamy na bal witamy się z gośćmi, którzy już są na miejscu. Z tymi, których nie znamy, wystarczy przywitać się przez "dobry wieczór", skinienie głowy lub uśmiech. Jeśli spotykamy się z przyjaciółmi, oczywiście z każdym witamy się indywidualnie, podając rękę lub wymieniając całusy.

- Panie, panowie, proszę uważać na makijaże pań. Panie powinny pamiętać, żeby nie zostawiać śladów swojej szminki na policzkach tych, których całujemy - mówi Dorota Stasikowska-Woźniak, pisarka, trenerka, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku.

- Uwaga! Jeśli przybyliśmy później i goście siedzący przy naszym stoliku już jedzą - nie przerywamy im posiłku indywidualnym witaniem się z każdym, ale mówimy zbiorowe "dobry wieczór", uśmiechamy się promiennie i zasiadamy na swoim miejscu - dodaje. 

W trakcie balu na pewno będzie czas na indywidualne powitania, uściski i życzenia. Jeśli na sali zobaczymy kogoś, kogo znamy, w zależności od poziomu zażyłości, podchodzimy się przywitać, albo po prostu (czasami nawet na odległość) pochylamy głowę lub kiwamy dłonią w pozdrawieniu.

Bezpieczne tematy i toasty szampanem

W tę wyjątkową noc powinniśmy zachowywać się dżentelmeńsko. Kiedy dama podchodzi do stołu, mężczyzna odsuwa jej krzesło. Także na panach spoczywa obowiązek podawania dań swoim sąsiadkom. Warto zaprosić do tańca nie tylko swoją partnerkę, ale też sąsiadki ze wspólnego stołu.

- Zasada na wszelkich przyjęciach jest taka, że pierwszy toast wznosi gospodarz przyjęcia za przybyłych gości. Wszelkie toasty wznosimy winem lub szampanem. Absolutnie nie musimy trącać się kieliszkiem z każdą osobą siedzącą przy naszym stole. Wystarczy jeśli delikatnie stukniemy się kieliszkami z osobą po prawej i ewentualnie innymi stojącymi najbliżej. W czasie toastów unosimy kieliszki lekko do góry, żeby zaakcentować toast - mówi Stasikowska-Woźniak. 

Szampana nalewamy do wysokich i smukłych kieliszków. Z takiego szkła aromat z bąbelkami uwalnia się wolniej. Napełniamy je tylko w jednej trzeciej, aby zachować idealny bukiet wina. Kieliszek trzymamy zawsze za nóżkę, bo szampan i wino musujące to napoje, których nie należy ogrzewać ciepłem dłoni.

Na przyjęciach w Polsce najczęściej pojawiają się też mocniejsze trunki, jak na przykład wódka. Pijemy ją z malutkich kieliszków. I niekoniecznie opróżniamy kieliszek za jednym razem. Nikogo nie nakłaniamy do picia alkoholu. Toasty możemy też wznosić napojami niealkoholowymi!

Przy wspólnej konwersacji należy podejmować bezpieczne i neutralne tematy. Lepiej nie rozmawiać o polityce czy religii i nie plotkować. Ważne, żeby okazać rozmówcy zainteresowanie.

Mówi Stasikowska-Woźniak: - Lekarzy nie zadręczamy opowieściami o naszych przypadłościach, a prawników nie prosimy o poradę prawną. Czas spędzony z przyjaciółmi i znajomymi na wspólnym świętowaniu i biesiadowaniu powinien być przyjemny, radosny i relaksujący dla wszystkich. Spędźmy go tak, żeby doskonale go wspominać.

Jak dobrze wypaść na parkiecie?

Ideałem byłoby, gdybyśmy byli po kursach tańca i wszyscy tańczyli zgodnie z kanonem. Jednak jeśli generalnie wpasowujemy się w rytm i mamy dobre chęci - na pewno zostanie to docenione.

- Zabawy są po to, żebyśmy wszyscy dobrze się bawili, bez względu na nasze umiejętności taneczne. Jeśli idziemy na bal - tańczmy! I z własną partnerką/partnerem i z osobami, które towarzyszą naszym znajmomym i przyjaciołom. Bawmy się, nie siedźmy przy stołach - radzi Stasikowska-Woźniak. 

Co założyć w sylwestra?

W klubie będzie przeszkadzała długa suknia. Z kolei miniówki nie wypada zakładać na bal. Mężczyźni ubierają garnitury i czarne muszki. Kobiety długie, wieczorowe suknie. W tym roku modne są burgundy i zielenie, a wśród materiałów koronki, atłasy i welury. 

Radzi Stasikowska-Woźniak: - Dobrze jest pomyśleć o wygodnych butach i nieograniczającym nas za bardzo stroju. Jeśli panie nie będą musiały skupiać się na tym, że sukienka jest zbyt kusa i niebezpiecznie podnosi się przy każdym ruchu, albo że dekolt odsłania zbyt dużo, a panowie nie będą musieli wciąż pamiętać o koszuli, która przy najprostszym ruchu wychodzi ze spodni (powinna być odpowiednio długa), to zabawa na pewno będzie udana.

Czytaj więcej