Czytasz: Sylwestrowa premiera w Teatrze Śląskim

Sylwestrowa premiera w Teatrze Śląskim

„Dwanaście krzeseł” to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego.

Zrealizowany przez rosyjskiego dramatopisarza, aktora i reżysera Nikołaja Koladę spektakl „Dwanaście krzeseł” będzie miał w niedzielę sylwestrową premierę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Oficjalna premiera – 5 stycznia.

CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA Z SYLWESTRA!

„Dwanaście krzeseł” to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego, napisana przez Ilję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa. Ostap Bender, kanciarz i oszust, a może raczej – jak sam siebie określa – „wielki kombinator”, poszukuje diamentowego skarbu, ukrytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł. Pomaga mu w tym wspólnik Hipolit Matwiejewicz Worobianinow, który ma też własny interes do załatwienia. W głównych rolach - Bartłomiej Błaszczyński i Mateusz Znaniecki.

Publiczność może pamiętać „Dwanaście krzeseł” z popularnego radzieckiego serialu bądź filmowej ekranizacji w reżyserii Mela Brooksa. Komedia, którą Nikołaj Kolada realizuje w katowickim teatrze, jest jednak oparta na nowym, uwspółcześnionym tłumaczeniu tekstu.

- To zrealizowana z rozmachem inscenizacja na 12 krzeseł, 30 aktorów i kilkaset kostiumów, diamenty i perły – powiedziała PAP kierowniczka literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo.

- Widzowie odnajdą w tym spektaklu atmosferę handlowej Odessy, gwarnego targowiska, aktorzy tańczą śpiewają, są sceny zbiorowe z udziałem studentów naszej szkoły aktorskiej, a wyróżnikiem plastycznym, o obecność którego w swoich spektaklach dba zawsze Nikołaj Kolada, są koty – dodała.

To kolejna realizacja Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim. W 2015 r. zrealizował na tej scenie „Ożenek” Gogola. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

Czytaj więcej