Czytasz: Świńska grypa w Bielsku-Białej, są ofiary śmiertelne. Szpital podejmuje kroki

Świńska grypa w Bielsku-Białej, są ofiary śmiertelne. Szpital podejmuje kroki

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zdecydował o ograniczeniu odwiedzin chorych.

Tzw. sezon na grypę w pełni. Jak informują specjaliści, największa zachorowalność odnotowywana jest właśnie teraz – w okresie od stycznia do marca. Przewiduje się, że największy wzrost jeszcze przed nami – na przełomie lutego i marca. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała, że tylko od 16 do 22 stycznia liczba potwierdzonych przypadków grypy w woj. śląskim wyniosła ponad 15 tysięcy zachorowań.

W Bielsku-Białej pojawiła się tzw. świńska grypa

Jak informuje Gazeta Wyborcza, wirus AH1N1, czyli tzw. świńska grypa pojawił się w Bielsku-Białej. Wśród pacjentów przyjmowanych do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wirus był stwierdzony w 16 przypadkach. Aż 3 przypadki okazały się śmiertelne – co prawda, główną przyczyną śmierci pacjentów nie był konkretnie wirus AH1N1, ale grypa i powikłania z niej wynikające.

Szpital nie lekceważy tej sytuacji i podejmuje kroki. W związku ze zwiększoną liczbę zachorowań na grypę, w tym także wirus AH1N1 władze szpitala ograniczyły odwiedziny pacjentów. Komunikat obowiązuje od 29 stycznia, do odwołania.

– Wprowadzam zakaz odwiedzin pacjentów Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, a w pozostałych Oddziałach tut. Szpitala ograniczenie odwiedzin do 1 osoby odwiedzającej u pacjenta, w godzinach 16:00 – 18:00. – poinformował w specjalnym komunikacie Ryszard Batycki, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej

Czym jest grypa?

Grypa uznawana jest za zakaźną chorobę wirusową wywoływaną przez jednego z trzech typów wirusa: A, B lub C. Najczęstsze objawy grypy to temperatura wynosząca ponad 38°C, kaszel, ból mięśni i/lub głowy, złe samopoczucie, dreszcze, ból w klatce piersiowej, u dzieci występują objawy żołądkowo-jelitowe (głównie nudności i wymioty), bóle kostno-mięśniowe. 

Objawy tzw. świńskiej grypy, wywołanej przez wirus AH1N1 są bardzo podobne do tej dobrze nam znanej, "zwykłej" grypy. Pacjentowi oprócz wysokiej temperatury towarzyszy kaszel, ból mięśni lub ból głowy. Te niczym nie wyróżniające się symptomy stawiają zadanie przed lekarzem, który musi ustalić czy pacjent mógł mieć kontakt z wirusem AH1N1. Należy też przeprowadzić specjalne testy mające na celu ustalenie tego czy chory jest zakażony wirusem tzw. świńskiej grypy.