Czytasz: Święty Mikołaj nie dotarł przez... smog [WIDEO]

Święty Mikołaj nie dotarł przez... smog [WIDEO]

00:30
Nie dostałeś prezentu pod choinkę? Może miałeś brudny komin?

Dlaczego nie wszyscy pod choinkę dostali prezenty? Dlaczego Św. Mikołaj w Wigilijną Noc, do niektórych domów nie mógł się dostać? Odpowiedzi na te pytania szukaj na filmie.

Tak, Mikołaj miał problem, bo komin był brudny od smogu.

Zabawne wideo z Mikołajem w roli głównej to część projektu "Czas na Czyste Powietrze", realizowanego m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Czytaj także: NAJWYŻSZY CZAS NA CZYSTE POWIETRZE

Jest próbą poszerzenia świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie wpływu emisji zanieczyszczeń powietrza na środowisko,
a tym samym na zdrowie człowieka.

- Braki w edukacji ekologicznej i konsumenckiej są przyczyną ignorowania codziennych zmian jakości środowiska i traktowania ich jako mało istotne. Skutkuje to niedostrzeganiem  poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia - wyjaśnia Ewa Dux-Prabucka, szefowa Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.

Także Silesion od wielu miesięcy aktywnie uczestniczy w edukacji społecznej. Nieraz pisaliśmy o tym, że głównym źródłem smogu „zimowego” są domowe piece opalane paliwem stałym, czyli podstawowe źródło ciepła w domostwach w małych miastach i wsiach.

Czytaj także: ZAWAŁ SERCA OD SMOGU

Zostało dowiedzione, że osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem mają zdecydowanie częściej zawały, udary czy zmiany neurodegeneracyjne: demencję i chorobę Alzheimera - przekonują lekarze.

SKĄD TO SKAŻENIE POWIETRZA SIĘ WŁAŚCIWIE BIERZE?


- Z kominów. Przede wszystkim z ogrzewania węglem – często złej jakości, w starych, mało wydajnych piecach. Ale to nie wszystko. Plastikowe butelki, torby na zakupy, opakowania, guma, stare buty, fragmenty mebli, podłóg – to często ląduje w domowych kotłowniach. Jako lekarz mówię: nie rób tak. Szkodzisz sobie, swojej rodzinie i wszystkim innym - przekonuje dr  n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista alergologii i chorób wewnętrznych, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, jeden z ekspertów kampanii "Czas na czyste powietrze".

 

 

Czytaj więcej