Czytasz: Uzbrojeni chorzowianie przy odzyskanym schronie bojowym [ZDJĘCIA]

Uzbrojeni chorzowianie przy odzyskanym schronie bojowym [ZDJĘCIA]

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, umundurowania i uzbrojenia. Tak chorzowianie obchodzą święto Wojska Polskiego.

Wielbiciele historii, fortyfikacji i militariów spotkali się przed schronem bojowym w Chorzowie-Maciejkowicach, gdzie odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Do godz. 15:00 można zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji historycznej, zwiedzić wystawę umundurowania oraz uzbrojenia wykorzystywanego w czasie działań bojowych. Główną atrakcją jest zwiedzenie remontowanego schronu z 1936 roku. Po zakończeniu obchodów rusza rowerowa wycieczka po okolicznych obiektach fortyfikacyjnych.

Chorzowski schron

Dwie kondygnacje, stropy wzmocnione m.in. szynami kolejowymi, ślady po szalunkach, szyb wewnętrznej windy i otwory do nadawania sygnałów świetlnych. To schron bojowy nr 1 zlokalizowany przy ul. Głównej w chorzowskich Maciejkowicach. Tak wygląda dzisiaj, bo jeszcze dwa lata temu widniał bardziej w dokumentach historycznych niż faktycznie. Z zarośli wystawał wówczas zaledwie fragment kopuły, wejście zasłaniały tony ziemi.

Zbudowany tuż przed II wojną światową (źródła podają dwie daty: 1936 i 1937 rok) schron w Chorzowie Maciejkowicach był częścią systemu umocnień wzdłuż przebiegającej w tej okolicy granicy polsko-niemieckiej. Sąsiadował z podobnymi bunkrami w Łagiewnikach i Dąbrówce Wielkiej. We wrześniu 1939 roku te umocnienia i tak nie powstrzymały Wehrmachtu, ale zmusiły niemieckich sztabowców do częściowej zmiany planu ataku. - Niemcy wiedząc o umocnieniach ominęli ten teren. Część schronów zdewastowano jednak po wojnie. Ten w Chorzowie - Maciejkowicach ocalał. 

Wydarzenie zorganizowało "Koło Terenowe "Chorzów" Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium i Fundacja Rekonstrukcji Historycznej im Grupy Operacyjnej Śląsk 1939.

Czytaj więcej