Czytasz: Czy pamiętamy o katarzynkach?

Czy pamiętamy o katarzynkach?

"W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny".

Dzisiejszej nocy przypada wigilia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. W tym czasie odbywały się popularne niegdyś schadzki dla młodych kawalerów, którzy pragnęli zakochać się i ożenić. Czy tradycja obchodzenia katarzynek przeszła do lamusa?

Wróżby na katarzynki

Katarzynki były przepełnione pieśniami, porzekadłami, zabiegami magicznymi oraz wróżbami. Zabawy niczym się nie różniły od tych andrzejkowych, oprócz tego, że były praktykowane przez młodych kawalerów. Obrządek cieszył się bardzo dużą popularnością. Dla przykładu, w myśl porzekadła: "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" wkładano pod poduszkę dziewczęce przedmioty, bądź karteczki z żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane.

Kiedyś te zabawy były traktowane bardzo poważnie. Z punktu widzenia kultury to była rzecz bardzo ważna, nie można było sobie wyobrazić kobiety bez męża - tłumaczy dr Jacek Kurek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Jak podkreśla historyk, tradycyjne obrzędy były wyznaczane przez rytm życia ludzi na wsi.

Jeśli plony były udane i wrzesień ciepły, to w listopadzie w spiżarniach było dużo jedzenia, a na polu pracy mało. To był idealny czas na to, by się zabawić - dodaje Kurek.


O KATARZYNKACH MAŁO KTO PAMIĘTA

Dziś katarzynki łączone są z obchodami bardziej popularnych andrzejek. Na Facebook'u możemy znaleźć bardzo dużo imprez tematycznych, zachęcających do uczestnictwa we wspólnym wróżeniu pań i panów.

Lubimy bawić się we wróżby, ponieważ mamy w sobie wewnętrzną skłonność do ich praktykowania. Katarzynki niestety zostały wyparte przez andrzejki, ponieważ nie były atrakcyjne dla kobiet, a wiadomo, że kobiety są bardziej chętne do uczestnictwa w tego typu zabawach - przekonuje historyk.

Czytaj więcej