Czytasz: Święta Bożego Narodzenia na liście najbardziej stresujących wydarzeń

Święta Bożego Narodzenia na liście najbardziej stresujących wydarzeń

Psychiatrzy już w latach 60. wskazali, że rodzinne święta mogą być traumą porównywalną ze śmiercią najbliższej osoby.

Święta Bożego Narodzenia to niekoniecznie czas radości i spokoju. Dla wielu to... potężny stres. Potwierdzają to psychiatrzy i psycholodzy. Thomas Holmes i Richard Rahe opracowali listę kilkudziesięciu najpoważniejszych stresorów jeszcze w 1967 roku. Czołowe miejsca zajmuje śmierć męża lub żony czy rozwód. Są na niej także Święta Bożego Narodzenia. Koncepcja uważana jest za kontrowersyjną, ale z praktyki psychologów i psychiatrów wynika, że ich amerykańscy koledzy nie myli się aż tak bardzo.

Zdaniem specjalistów stres wynika z rozdźwięku między oczekiwaniami, a rzeczywistością. Cudowne, magiczne tradycyjne powinny być czasem radości. ale na co dzień żyjemy w rzeczywistości, w której spotykają nas nie tylko miłe rzeczy. Pozostaje wiele niedomówień, wątpliwości i nieprzyjemnych sytuacji.

Te dane potwierdza także najnowsze badanie sondażowe przeprowadzone na zlecenie serwisu Prezentmarzeń. Aż 65 proc. Polaków ma w świątecznym czasie problem z opanowaniem nerwów. W raporcie 27 proc. respondentów przyznało, że okres Bożego Narodzenia jest dla nich bardzo dużym stresem. Dla co piątego Polaka to czas, w którym całą energię, którą można by spożytkować w trakcie świąt, traci na przygotowania do nich. Co trzeci badany uważa, że magię świąt niszczy ich "zbytnia komercjalizacja". 27 proc. ankietowanych poskarżyło się, że na nerwową atmosferę w trakcie świąt wpływa ciągły pośpiech. Co czwarty Polak za złą atmosferę przy świątecznym stole uważa nietrafione prezenty, a 17 proc. złe relacje w rodzinie. 

 

Czytaj więcej