Czytasz: Światowy Dzień Kostki Rubika: Tego o niej nie wiedzieliście! [5 FAKTÓW]

Światowy Dzień Kostki Rubika: Tego o niej nie wiedzieliście! [5 FAKTÓW]

Udało się Wam ułożyć kostkę rubika? A może ustanowiliście nowy rekord?

Światowy Dzień Kostki Rubika obchodzimy 17 kwietnia. Czym jest kostka rubika? To zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. W 1976 r. taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc. Do Polski zabawka trafiła w 1982 r. 

Choć ta zabawka ma już ponad 40 lat, wciąż przyciąga do siebie tłumy chcących się z nią zmierzyć. Co roku na świecie sprzedaje się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tej zabawki.

Zobaczcie pięć faktów o kostce, o których nie mieliście pojęcia!

FAKT 1. NAJDROŻSZA KOSTKA RUBIKA JEST WARTA 1,5 MLN DOLARÓW!

Nazywa się Masterpiece Cube i została wykonana przez prestiżowy salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15-lecia kostki Rubika. Wykonana z litego złota, wysadzana 22,5 tys. ametystami, 34 tys. rubinów i 34 tysiącami szmaragdu warta jest 1,5 mln dol.

FAKT 2. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.

FAKT 3. Kostka rubika może spowodować chorobę?

Obsesyjnych kostko-układaczy nazywa się "cubaholics", a wielu z nich mówi, że cierpi na "kubistyczne uszkodzenie" kciuka lub nadgarstka!

FAKT 4. Jakie jest najszybsze ułożenie kostki rubika?

Jeden z uczestników zrobił to... z zamkniętymi oczami!  Ville Seppänen potrzebował na to 49,83 sek.

FAKT 5.  ILE MA NAJMNIEJSZA KOSTKA RUBIKA?

 

Najmniejsza na świecie kostka Rubika ma zaledwie 6 mm. 


Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia? Już w 1995 twierdzono, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że ‘boską’ liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów). 

A Wy próbowaliście? Udało się Wam ułożyć kostkę rubika? A może ustanowiliście nowy rekord? Pochwalcie się w komentarzach!

Czytaj więcej