Czytasz: Światowid najlepszym kinem w Polsce?

Światowid najlepszym kinem w Polsce?

Kino Światowid w Katowicach jest jednym z najlepszych kin w Polsce. Czy dostanie nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej? Dowiemy się dziś wieczorem.

Dziś o godz. 21 podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odbędzie się gala rozdania Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wtedy okaże się czy katowicki Światowid dostanie tytuł najlepszego kina w kraju.

Przypomnijmy. Katowickie kino Światowid otrzymało nominację do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Kino. Jest jednym z najlepszych kin w Polsce nominowanych do nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. To jedyne polskie nagrody, które są tak szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów.

Dlaczego dopiero teraz?

Kino Światowid istnieje od 1909 roku. Jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film. Nominację dostało po raz pierwszy w historii przyznawania tych prestiżowych nagród.

- Można sobie zadać pytanie, dlaczego dopiero teraz. Ja to kino prowadzę już od 25 lat. Nikt wcześniej nie pomyślał, by nominować kino, o czym mówię z goryczą – Adam Pazera, kierownik Światowida. - Na pewno dziękuję widzom, bo gdyby nie przychodzili, to by kino nie istniało – dodaje.

W czym tkwi sukces Światowida? - Dobór repertuaru, kultura i szacunek dla widza – tłumaczy Pazera.

Nominowany 48 Hours Film Projekt

Warto dodać, że poza kinem studyjnym nominację w kategorii Edukacja Filmowa otrzymał realizowany w Katowicach 48 Hours Film Projekt, który powstawał dzięki pomocy Instytucji Filmowej Silesia Film – umożliwiającej korzystanie z filmowych lokacji Silesia Film Commission oraz emitującego festiwalowe filmy Kina Kosmos.

Uroczysta gala wręczenia nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się 19 września, podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Do 10. edycji nagród PISF za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej swoich kandydatów zgłaszały instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i podmioty działające w sektorze kultury. Nagrody są przyznawane za działalność w poprzednim roku w kategoriach: Kino, Wydarzenie filmowe, Promocja polskiego filmu za granicą, Krytyka filmowa, Audycja lub program filmowy, Publicystyka filmowa w internecie, Książka o tematyce filmowej, Edukacja filmowa, Dystrybucja polskiego filmu, Dyskusyjny Klub Filmowy, Cyfrowa rekonstrukcja filmu, Plakat filmowy (w tym roku nominacji w tej kategorii nie przyznano).

Czytaj więcej