Czytasz: Katowice pokażą światu jak grać “fair”?

Katowice pokażą światu jak grać “fair”?

Minister sportu Witold Bańka i prezydent Katowic Marcin Krupa stworzyli zespół, któremu udało się podbić Montreal i pokonać rywali - Genewę i Maskat.

- Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że tak ważne wydarzenie o znaczeniu globalnym dla sportu zostanie zorganizowane w Polsce, w Katowicach. To kolejny ważny krok w walce o czysty sport - powiedział w piątek, 19 maja, na terenie MCK podczas konferencji prasowej minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister Bańka oraz prezydent Krupa podczas konferencji w Montrealu.

Dzień wcześniej, w czwartek 18 maja delegaci Światowej Organizacji Antydopingowej WADA podczas posiedzenia w kanadyjskim Montrealu zdecydowali, że w 2019 roku konferencja odbędzie się w Katowicach na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Podczas zjazdu minister Bańka został powołany formalnie na członka Komitetu Wykonawczego tej organizacji.

- Od razu były brane pod uwagę Katowice, jestem ze Śląska, stąd, dla mnie był to naturalny wybór. To miasto, które spełnia wszystkie wymogi do tego, aby organizować ważne sportowe, ekonomiczne, gospodarcze imprezy - tłumaczył minister Bańka, tyszanin, reprezentant Polski w lekkoatletyce - Błyskawiczna decyzja, pytanie i odpowiedź, a później doskonała współpraca z miastem - dodał minister sportu.

Konferencja prasowa odbyła się na terenie Miedzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie w 2019 roku odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa:

Nachwalić współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki nie mógł się także przyszły gospodarz antydopingowej konferencji - prezydent Katowic Marcin Krupa.

- To nie było proste przedsięwzięcie, jechaliśmy z pewnymi obawami, ale wróciliśmy z tarczą i pochwałami - powiedział prezydent Katowic - To kolejna ważna impreza, która odbędzie się na naszym terenie. W 2019 roku wszystkie sportowe oczy świata będą skierowane na nas.

Na zorganizowanie konferencji Katowice oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu organizacji WADA ma dwa lata. Podczas wydarzenia, które odbywa się raz na 6 lat, zostaną ustalone nowe kierunki w walce z dopingiem w sporcie, to także moment, w którym zostanie wybrany nowy szef organizacji WADA. Jest to o tyle ważne, że rok później w 2020 roku odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio. Będzie to piąta edycja konferencji. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.

Minister Bańka nie ma wątpliwości - “na pewno zdążymy, Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest, więc nie potrzebne są inwestycje, ale wyzwaniem będzie logistyka. Do stolicy województwa śląskiego przyjedzie co najmniej dwa tysiące osób z całego świata” - przekonywał minister Bańka, brązowy drużynowy mistrz świata z 2007 roku w sztafecie 4 x 400 metrów, zawodnik Budomarku Mysłowice i GKS Tychy.

Zobacz “zwycięską” prezentację z Montrealu, którą przedstawili światu minister Witold Bańka i prezydent Marcin Krupa:

Podczas wizyty polskiej delegacji w Kanadzie została formalnie zatwierdzona kandydatura ministra Bańki na członka komitetu wykonawczego ma członka Komitetu Wykonawczego WADA. Oznacza to, że biegacz z Tychów będzie reprezentować całą Radę Europy w kwestiach walki z dopingiem.

- Ważne, że Europa mówi jednym głosem w tej kwestii. Dzisiaj to Polska wyznacza trendy w polityce antydopingowej - powiedział na zakończenie minister Bańka, odnosząc się do ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, którą w kwietniu jednogłośnie przyjęły kluby parlamentarne, a 15 maja podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa przewiduje m.in. utworzenie nowoczesnej i wszechstronnie wyposażonej w kompetencje Polskiej Agencji Antydopingowej.

Czytaj więcej