Czytasz: Światełko w kolejowym tunelu

Światełko w kolejowym tunelu

Na pociąg dojeżdżający do lotniska liczą także Tarnowskie Góry. Będą konsultacje z mieszkańcami miasta.

Kolej do Pyrzowic

O kolejowym połączeniu z lotniskiem w Pyrzowicach powiedziano i napisano już dużo. Całość inwestycji jak w dobrym thrillerze, miała wzloty i upadki. Teraz jesteśmy w fazie wzlotów. PKP wyłoniło firmę, która ma dokończyć stadium wykonalności w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”.

– Zakres umowy obejmuje dokończenie dokumentacji przedprojektowej - weryfikację już zakończonych prac projektowych, analizę kosztów oraz opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla realizacji tego zadania. Zakończenie tych prac planujemy w II kwartale 2017 r. - poinformował nas Jacek Karniewski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ogłoszenie przetargu na  wykonanie dalszych prac projektowych planowane jest w II połowie 2017 roku, natomiast rozpoczęcie prac projektowych planujemy w 2018 roku a zakończenie wszystkich prac związanych z rewitalizacją tej linii w 2021 roku.

Potrzebna opinia środowiskowa

Jak zapewniają władze PKP PLK obecnie trwa postępowanie dotyczące oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała decyzję o konieczności  przeprowadzenie całej procedury oceny oddziaływania na środowisko. Procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej powinna zakończyć się jeszcze pod koniec tego roku.

Z kolejowego połączenia do Pyrzowic ucieszyłoby się lotnisko i przede wszystkim pasażerowie, bo jak wiemy dojazd do najłatwiejszych, najszybszych i najtańszych nie należy. O tym przekonali się uczestnicy wyzwania GOPgear, którzy różnymi środkami transportu “ścigali” się na samolot.

Lobbing Tarnowskich Gór na rzecz połączenia kolejowego z lotniskiem

Lobbowanie na rzecz rewitalizacji linii 182 trwa w Tarnowskich Górach od 2013 roku. Jednak z biegiem lat zmieniła się perspektywa i wariant proponowany przez miasto został wzięty pod uwagę.

Przebieg linii kolejowej nr 182.

Propozycja wykorzystania linii kolejowych nr 131 oraz nr 182 relacji Tarnowskie Góry – Zawiercie, jako alternatywnego połączenia pomiędzy Katowicami a lotniskiem w Pyrzowicach, została przedstawiona przez tarnogórską Radę Miejską w 2013 roku. Zaproponowane rozwiązanie uzyskało aprobatę ówczesnych władz Województwa Śląskiego, które przedstawiły koncepcję połączenia miast aglomeracji górnośląskiej z Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach trzema trasami:

  • Katowice-Chorzów-Bytom-Piekary Śląskie-Pyrzowice (z wykorzystaniem zmodernizowanej linii nr 131 oraz nowo wybudowanego odcinka linii Bytom Rozbark-Pyrzowice),
  • Katowice-Chorzów-Bytom-Radzionków-Tarnowskie Góry-Miasteczko Śląskie (z wykorzystaniem zmodernizowanych linii nr 131 oraz 182),
  • Katowice-Sosnowiec-Zawiercie-Siewierz-Pyrzowice (z wykorzystaniem Centralnej Magistrali Kolejowej oraz zmodernizowanej linii nr 182).

Kolejny krok "limuzyny na szynach" - konsultacje społeczne

Drugie rozwiązanie zakładające zagospodarowanie nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie to w opinii Tarnowskich Gór dobre posunięcie nie tylko dla pojedynczego miasta, co regionu. To lek na problemy komunikacyjne nie tylko dla północnej części naszego regionu. To również optymalne rozwiązanie pod względem społecznym, gospodarczym, technicznym, środowiskowym i ekonomiczno-finansowym.

– Byłoby to zwieńczenie projektu „Limuzyna na szynach”, czyli wieloletnich starań naszego miasta o połączenie kolejowe z portem lotniczym. Zapraszam wszystkich mieszkańców na spotkanie konsultacyjne – mówi burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.

Konsultacje społeczne odbędą się podczas najbliższej sesji Rady Miasta w Tarnowskich Górach (24 lutego) w sali sesyjnej Ratusza. Początek spotkania o godz. 17.00. Celem jest przedstawienie informacji dotyczącej planowanej inwestycji.

Czytaj więcej