Czytasz: Światełko do nieba w Sosnowcu. Mieszkańcy uczcili pamięć Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA]

Światełko do nieba w Sosnowcu. Mieszkańcy uczcili pamięć Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Sosnowca uczcili w poniedziałkowy wieczór pamięć Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Mieszkańcy Sosnowca zebrali się w poniedziałkowy wieczór na Placu Stulecia. Punktualnie o godzinie 20:00 plac rozjaśnił się od światła sztucznych ogni i zniczy. Aktorzy z Teatru Zagłębia wyrecytowali dwa wiersze – „Śpieszmy się” ks. Jana Twardowskiego oraz „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej. 

Mieszkańcy Zagłębia przyznali, że wciąż trudno uwierzyć im w to, co stało się w Gdańsku. Wielu z nich wyrażało niepokój i strach związany z tym, jakie nastroje panują w naszym społeczeństwie i do jak brutalnych aktów dochodzi na naszych oczach.

Światełko do nieba w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

Wcześniej zgromadzili się także m.in. mieszkańcy Katowic, którzy o godzinie 18:00 spotkali się przed Teatrem Śląskim. W milczącym proteście uczcili pamięć Adamowicza, a także sprzeciwili się przemocy i nienawiści. 

Do tragedii doszło w niedzielny wieczór. Prezydent Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem w czasie odliczania przed „Światełkiem do nieba”, które tradycyjnie jest kulminacyjnym punktem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo kilkunastogodzinnnej walki lekarzy o życie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska nie udało się uratować. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 grudnia.