Czytasz: Świąteczne ozdoby z Zabrza podbijają świat. Świecą już w Japonii, Australii i RPA

Świąteczne ozdoby z Zabrza podbijają świat. Świecą już w Japonii, Australii i RPA

Dekoracje, które powstają w Zabrzu, można znaleźć już na 5 kontynentach.

W Zabrzu działa miejsce podobne do fabryki św. Mikołaja. Przez cały rok powstają tam olbrzymie świetlne ozdoby, które z początkiem grudnia ciężarówkami, samolotami i statkami rozsyłane są na cztery strony świata, trafiając do miast w Polsce, ale także m.in. do Rosji, RPA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka czy Japonii. W sumie do 46 krajów!

Zabrze rozświetla 6 kontynentów

Co mają ze sobą wspólnego dekoracje świąteczne w gruzińskim Batumi, w paryskiej galerii handlowej, w banku w Nigerii z choinką w Dąbrowie Górniczej, Opolu i Krakowie?

Wszystkie powstały w… Zabrzu. Od ponad 25 lat działa tam firma  IPB Decoration, która może spokojnie uchodzić za fabrykę świętego Mikołaja. Powód? Przez równe 12 miesięcy w roku blisko 100 osób, a w sezonie ponad 300, pracuje tam nad stworzeniem dekoracji, które trafiają do 46 krajów na całym świecie, ozdabiając m.in. miejskie rynki, ulice, latarnie, galerie handlowe, lotniska czy elewacje budynków. To jedna z największych tego typu fabryk w Europie Środkowo-Wschodniej. W Zabrzu tworzone są m.in. mające po kilkanaście metrów choinki miejskie, świetlne tunele, olbrzymie renifery, Mikołaje 3D, kilometrowe iluminacje galerii handlowych, a nawet latające Smoki Wawelskie czy droga mleczna.

Zabrzanie wyprodukowali już m.in. iluminacje, który pojawiły się na londyńskiej Oxford Street, dla centrum handlowego przy Luwrze, dla jarmarku bożonarodzeniowego w Japonii, dla banków w Brazylii i Australii czy dla galerii Mall of Africa w RPA, gdzie dekoracja nawiązywała do kultury kontynentu. W tym roku dekoracje z zabrzańskiej fabryki poleciały m.in. do: Kolumbii, Grecji, Finlandii, Australii, Maroka i Rosji.

Walizki na lotnisku i latające smoki

Wyobraźnia projektantów z Zabrza również nie ma granic. Fabryka może pochwalić się także kilkuset realizacjami w Polsce. Dla lotniska w Balicach firma stworzyła ozdoby w kształcie walizek i kufrów podróżnych, z kolei dla galerii w Warszawie dekorację w kształcie spiralnej drogi mlecznej z planetami. Dla krakowskiej galerii handlowej zabrzanie 4-lata temu zaprojektowali dekorację składającą się z 3 smoków, w tym z 2 „latających” nad głowami klientów centrum handlowego. W 2016 roku firma dla Katowic stworzyła tunele świetlne na rynku, z kolei dla Bytomia mające kilka metrów gwiazdy 3D, a dla Szczecina dekorację w kształcie… globu.

W tym roku ozdoby i światła z Zabrza znaleźć można w kilkunastu miastach w Polsce, w tym m.in. w Krakowie, gdzie stanęła jedna z największych choinek w kraju. Również miejska dekoracja w Opolu to dzieło firmy z Zabrza. Ponadto iluminacje świetlne i choinki z Zabrza znajdziemy w tym roku m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej, Rybniku , Gliwicach oraz w kilku warszawskich galeriach. W tej ostatniej zabrzanie… zawiesili 10-metrową choinkę pod sufitem.

Czytaj więcej