Czytasz: Świąteczne jarmarki u zachodnich sąsiadów

Świąteczne jarmarki u zachodnich sąsiadów

To jeden z najstarszych i największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych. Blisko 600 lat temu zorganizowano go po raz pierwszy, a jak wygląda obecnie, można się przekonać planując wizytę w Dreźnie.

Cztery godziny drogi samochodem autostradą A4 i dojeżdżamy z Katowic do stolicy Saksonii. Przed świętami czeka nas tu ogrom wrażeń, dobrego jedzenia i grzanego wina.

Jarmarków w mieście jest kilkanaście, ale ten najsłynniejszy to Striezelmarkt , którego nazwa pochodzi od słynnej oryginalnej drezdeńskiej strucli. Stoi na nim kilka karuzel, olbrzymia szopka, świąteczna piramida i kilkaset świątecznych stoisk.

Podczas uroczystego otwarcia jarmarku wprawiana jest tu w ruch największa na świecie 14-metrowa bożonarodzeniowa piramida. Na odwiedzających czekają tu również niezliczone świąteczne atrakcje: domek Pflaumentoffela, czyli ludzika wykonanego z suszonych śliwek, domek z pierników, dom bajek, świąteczna piekarnia, skrzacie kino, teatr lalek przy kalendarzu adwentowym. Praktycznie całe miasto tętni świąteczną atmosferą, a stoiska ze świątecznymi drobiazgami znajdują się na każdym rogu.

Czytaj więcej