Czytasz: Świąteczna przerwa dłuższa niż zawsze...

Świąteczna przerwa dłuższa niż zawsze...

Tegoroczny kwiecień jest dość wyjątkowy dla uczniów. W jednym miesiącu zbiegło się kilka wydarzeń, które na dobre wpłynęły na system nauczania. Przez kilkanaście dni kwietnia na uczniów czekało sporo wolnego.

Kwiecień to świąteczny czas, a z Wielkanocą nierozerwalnie związane są rekolekcje. Tak było i tym razem. W trakcie rekolekcji sporo szkół zrezygnowało z zajęć dydaktycznych. Dzieci brały udział tylko w kościelnych naukach. Wielki Czwartek oraz piątek to kolejne dodatkowe dni wolne od szkoły. Przerwa wielkanocna rozpoczęła się więc 13 kwietnia i trwała do 18 kwietnia włącznie. Teraz czas na egzaminy gimnazjalne. Sprawdzian trzecioklasistów najbardziej wpłynie na naukę w zespołach szkół - tam, gdzie w jednym budynku razem uczą się dzieci z podstawówki i gimnazjum.

Wolne dla uczniów

Kiedy gimnazjaliści piszą sprawdzian, niezbędne są komfortowe warunki. Spokój i cisza to podstawa. Dlatego wielu dyrektorów decyduje się na odwołanie lekcji, aby zniwelować zakłócenia, jakie mogą rozpraszać zdających egzamin. Dlatego też pierwsze i drugie klasy gimnazjum mają trzy dni wolnego. Sprawdziliśmy, jak z organizacją egzaminu radzą sobie dyrektorzy placówek w województwie śląskim.

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach

Jak informuje pani wicedyrektor, dzieci ze szkoły podstawowej mają zajęcia dydaktyczne. Wszystkie lekcje odbędą się zgodnie z planem. – Od wielu lat organizujemy egzamin gimnazjalny. Zawsze staramy się to robić bardzo skutecznie. Nasi gimnazjaliści są „pod ochroną” i lekcje w szkole podstawowej nie przeszkadzają im – informuje wicedyrektor, Izabela Kamińska. Dni wolne mają jedynie gimnazjaliści z klas I i II.

  • Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 2 Katowice

Tutaj również uczniowie z podstawówki uczestniczyć będą w normalnych zajęciach. Podobnie z pierwszymi i drugimi klasami z gimnazjum. W szkole zostanie wydzielona specjalna strefa niedostępna dla uczniów z niższych roczników. Tam w kilku klasach najstarsi zmierzą się z egzaminem.

  • Zespół Szkół nr 1 w Sosnowcu

Tu uczniowie podstawówki nie mają wolnego. Dla nich lekcje rozpoczną się po zakończeniu egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie klas I i II w trakcie wszystkich dni sprawdzianu trzecioklasistów mają wolne dni.

  • Zespołu Szkół nr 3 Dąbrowa Górnicza

Uczniowie podstawówki podczas egzaminu uczyć będą się w segmencie B. Zajęcia dla klas I, II i III odbędą się w tych samych salach, co podczas normalnych dni. Klasy IV-VI uczą się w wyznaczonych salach, wykaz zamieszono na stronie internetowej placówki.  Do uczniów na zajęcia przychodzą nauczyciele. Podczas przerwy nauczyciele też będą opiekować się uczniami. Na 2, 4 i 5 przerwie uczniowie nie będą wychodzić na korytarz, lecz pozostają w salach. Kolejne przerwy uczniowie mogą spędzać na korytarzach. Dni 19,20,21 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I i II.

Pojawiają się też takie placówki, w których dzieci podczas 30-dniowego kwietnia będą miały więcej dni wolnych niż samej nauki. W dwóch jaworznickich zespołach szkół dyrektorzy zadecydowali, aby uczniom podstawówki i gimnazjum przedłużyć święta. Zaraz po wielkanocnej przerwie dzieci nie wróciły do szkoły. Ze względu na egzamin gimnazjalistów ich przerwa trwa od 13 kwietnia. Pierwszy dzwonek usłyszą dopiero 24 kwietnia. Po podsumowaniu wszystkich wolnych dni, wynika że uczniownie spędzą w murach szkoły tylko 10 dni. Na szczęście w trakcie braku zajęć dydaktycznych na wszystkich uczniów, którzy nie mają z kim zostać w domu, czeka opieka. W świetlicach szkolnych organizowane będą dodatkowe zajęcia. 

Czytaj więcej