Czytasz: Świąteczna paczka na Kresy

Świąteczna paczka na Kresy

Trwa ogólnopolska akcja pomocy polskim kombatantom i Polakom żyjącym na Kresach Wschodnich organizowana przez wrocławskie stowarzyszenie Odra-Niemen.

W ubiegłym roku m.in. w Gliwicach i Knurowie udało się zebrać około 700 kg produktów, które trafiły do kombatantów zza Buga. Organizatorzy liczą, że w tym roku darów będzie jeszcze więcej.

Akcja trwa od 2010 roku. To jedna z pierwszych akcji, która ma na celu pomoc Kresowiakom. Powstała z inicjatywy państwa Gosiewskich. Pierwsza wyprawa była dość skromna. Obecnie całe przedsięwzięcie tak się rozrosło, że w zeszłym roku przekazaliśmy na Kresy 50 ton darów. Akcja ma zasięg nie tylko ogólnopolski. Pomagają nam także środowiska polonijne w Wielkiej Brytanii – mówi Dominik Rozpędowski, koordynator akcji z ramienia Stowarzyszenia Odra-Niemen.

fot. Stowarzyszenie Odra-Niemen

W naszym regionie, poza Gliwicami, zbiórki odbywają się także w m.in. w Bielsku - Białej, Pszczynie i Wodzisławiu Śląskim, ale w akcję zaangażowanych jest wiele osób prywatnych.

- Najważniejszym celem całego projektu Rodacy – Bohaterom, jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a w wyniku różnych dramatycznych wydarzeń, nigdy już do niej wrócili i pozostali po wojnie za wschodnią granicą – mówi Daniel Porębski, koordynator zbiórki Stowarzyszenia Odra-Niemen na terenie powiatu gliwickiego z Konspiracyjnego Wojska Polskiego-Gliwice.

fot. Stowarzyszenie Odra-Niemen

Te produkty to w głównej mierze żywność, ale przekazywane są także ubrania, znicze i kartki świąteczne. Zbiórka potrwa ostatecznie do 31 stycznia, jednak w poszczególnych oddziałach daty zakończenia mogą być różne.

W Gliwicach akcja potrwa od 10 grudnia do 22 grudnia. - Przed świętami odbędziemy kilka kursów, aby część darów dotarła do potrzebujących jeszcze przed tym wyjątkowym okresem w roku – mówi Daniel Porębski i dodaje, że przyda się każda chętna do pomocy para rąk przy organizacji akcji.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.rodacybohaterom.pl lub pisząc na adres email: kwp.gliwice@gmail.com bądź też wysyłając sms na nr 514-18-17-29.

Czytaj więcej