Czytasz: Superwulkan się budzi!

Superwulkan się budzi!

Campi Flegrei, superwulkan w południowych Włoszech budzi się do życia, po raz pierwszy od 60 lat.

Naukowcy ostrzegają: erupcja jest blisko, może nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. Zagrożeniu sprzyja obniżone ciśnienie magmy, które z kolei może spowodować uwolnienie się gazu i materiału, a w konsekwencji - erupcję. Pod kalderą znajduje się olbrzymie jezioro płynnej lawy. Sejsmolodzy nie są jednak w stanie określić skali możliwej erupcji. W najgorszym przypadku - zagrożone będzie życie milionów mieszkańców Europy. W tym wariancie - pył wyrzucony przez superwulkan Campi Flegrei może przysłonić słońce na wiele lat i objąć swym zasięgiem cały kontynent.

Superwulkan Campi Flegrei (Pola Flegrejskie) znaduje się kilkanaście km od Neapolu. Największa erupcja superwulkanu Pola Flegrejskie miała miejsce 40 tys. lat temu. Była to największa erupcja wulkanu w historii Europy. Ostatnia duża aktywność superwulkanu Campi Flegrei miała miejsce w 1538 roku. Wtedy, na skutek erupcji, ukształowana została góra Monte Nuovo - aż tyle materiału "wypluł" superwulkan.


Pola Flegrejskie (wł. Campi Flegrei) to kaldera superwulkanu o średnicy 13 kilometrów położona w okolicach Neapolu. Na jej terenie znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne, a także fumarole, solfatary i gorące źródła.

Dochodzi tam do częstych trzęsień ziemi, a ze szczelin wydobywają się gazy wulkaniczne. Zdarzają się również deformacje podłoża – w rejonie portu Pozzuoli grunt uniósł się w latach 80. XX wieku o ok. 3 m. Pod kalderą Campi Flegrei znajduje się gigantyczne jezioro płynnej lawy. Do ostatniego wielkiego wybuchu Campi Flegrei doszło około 40 tys. lat temu. W powietrze wyleciało wtedy ok. 300 km³ popiołów i kawałków skał, a ziemia została zalana 200 kilometrami sześciennymi magmy. Szacuje się, że po tym wybuchu Campi Flegrei globalna temperatura spadła o 1-2 °C.

Istnieją przypuszczenia, że to wybuch Campi Flegrei mógł przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków w Europie. Umożliwiło to ekspansję bardziej odpornego Homo sapiens. za: wikipedia

Czytaj więcej