Czytasz: Superksiężyc 2016, czyli superpełnia. Oglądaj już dziś!

Superksiężyc 2016, czyli superpełnia. Oglądaj już dziś!

Superksiężyc listopad 2016, czyli supermoon. Dziś superpełnia, co oznacza, że księżyc będzie o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy. Superksiężyc będzie można zobaczyć już 14 listopada.

A to dlatego, że będzie bliżej ziemi. Ta odległość dzisiaj wyniesie ok. 356 tys. km. Zazwyczaj jest to ok. 406 tys. km. - wyjaśnia Damian Jabłeka, astronom z Planetarium Śląskiego. 

 

Superksiężyc LISTOPAD 2016: Jak reagujemy na pełnię? - CZYTAJ WIĘCEJ

 

SUPERKSIĘŻYC listopad 2016 - Następna okazja za 18 lat

Taka superpełnia zdarza się co czternaście miesięcy. Ale sytuacja kiedy ziemski satelita był tak blisko naszej planety, miała miejsce ostatnio w 1948 roku. Na powtórkę superksiężyca (z ang. supermoon) trzeba będzie poczekać do 2034 roku, wtedy księżyc będzie jeszcze bliżej, o jakieś 64 km. Jednak z naszego punktu widzenia, takie różnice są praktycznie niezauważalne  – wyjaśnia astronom.

Astronomowie nie lubią SUPERKSIĘŻYCA

Co ciekawe, taki księżyc, czyli w pełni, nie jest lubiany przez astronomów, ponieważ superksiężyc rozświetla całe niebo i małe obiekty astronomiczne nie są wtedy widoczne. - Dodatkowo trudno obserwować strukturę samego księżyca, nie widać jego kraterów – mówi Damian Jabłeka.

SUPERKSIĘŻYC listopad 2016 - Jak pełnia wpływa na pogodę?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, meteorolodzy twierdzą, że księżyc jest gwarantem stabilności pogody. - Jeśli przykładowo w tym czasie aura zaczyna się psuć, to taki stan się utrzyma. Pełnia daję pewną gwarancję stabilności, raczej nie występują wtedy gwałtowne zmiany pogody. Najbardziej jednak znaczący, odczuwalny wpływ na Ziemię, pełnia ma poprzez pływy. A pływy są większe, kiedy księżyc jest dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce.

Teraz też jesteśmy blisko największego zbliżenia ziemi do słońca, w związku z tym i księżyc będzie blisko, i słońce, więc te pływy będą z pewnością większe - mówi Damian Jabłeka.

#Supermoon, czyli #superksiezyc. Zobacz najlepsze tweety o superksiężycu 2016:

 
Nadchodzi rekordowy superksiężyc - nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi od 1948 roku - ZOBACZ WIDEO:

Superksiężyc to potoczna nazwa zjawiska, gdy nasz ziemski satelita znajduje się w fazie pełni a jednocześnie jest najbliżej naszej planety. Tym razem nocą z 13 na 14 listopada, ten dystans będzie wyjątkowo mały, co sugeruje, że tarcza księżycowa widoczna na nieboskłonie będzie rekordowo duża.

 

 

Czytaj więcej