Czytasz: Superksiężyc 2016: Jak reagujemy na pełnię?

Superksiężyc 2016: Jak reagujemy na pełnię?

Superksiężyc 2016: Czy pełnia ma wpływ na zachowanie i samopoczucie ludzi i zwierząt?

Jak reagujemy na pełnię? Bezsennością, rozdrażnieniem, stanami depresyjnymi? Czy to w ogóle prawda, że ziemski satelita może mieć aż taki wpływ na nasze zachowanie?

Kiedyś sądzono, że pełnia powoduje zaburzenia emocjonalne, albo nasilenie zachowań agresywnych u niektórych pacjentów. Badania nie potwierdzają jednak takich obserwacji.

Superksiężyc 2016, czyli superpełnia. Oglądaj już dziś! - CZYTAJ WIĘCEJ

- Jedyne problemy, takie neurologiczne, które możemy zaobserwować w czasie pełni, to są problemy ze snem. Kłopoty z zasypaniem, albo częste budzenie się w nocy – to dość powszechne dolegliwości w tym czasie – wyjaśnia w rozmowie z nami dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, specjalista neurolog w klinice NEURO-CARE w Katowicach i dodaje, że badania wykazały, iż u osób, które spały w ciemnym i wyciszonym pomieszczeniu, wystąpiły pewne wahania hormonów.

Takie badania przeprowadzili specjaliści ze Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei na grupie 33 ochotników. Wykazały one, iż w czasie pełni księżyca ludzki organizm działa w 30 proc. inaczej niż podczas pozostałych faz. Pełnia powoduje zmniejszenie poziomu melatoniny w organizmie, co utrudnia zasypianie i wysypianie się, a kluczowa dla regeneracji organizmu faza REM skraca się średnio o 20 minut w każdym z kilku jej cyklów.

Pełnia a zwierzęta

Na pełnię reagują także zwierzęta. Jest kilka mitów krążących na ten temat, które znamy głównie z... filmów. O to, jak jest naprawdę, zapytaliśmy Roberta Imioło, weterynarza i chirurga ze Śląskiego Centrum Weterynarii Fabisz & Stefanek w Chorzowie.

- Są takie okresy, że seryjnie trafiają do nas pieski i kotki, i te wizyty możemy powiązać z fazami księżyca. Jeżeli chodzi o koty, to zdarzały mi się już takie dyżury nocne, kiedy przywożono do nas zwierzaki, kilka jednej nocy, które wypadły bądź wyskoczyły przez okno.

Miało to związek z burzą lub właśnie pełnią – wyjaśnia i dodaje, że kilka dni temu rozmawiał o tym z jedną z hodowczyń, której psy są leczone w chorzowskim centrum weterynarii.

- Zapytałem ją, czy pogoda ma wpływ na jej suki. Okazało się, że 5 z nich jest obecnie w czasie cieczki. To także może mieć związek z pełnią.

Czytaj więcej