Czytasz: Sukces! Trzy Polki z europejskimi nagrodami filmowymi

Sukces! Trzy Polki z europejskimi nagrodami filmowymi

Uznanie w oczach Europejskiej Akademii Filmowej zdobyły trzy Polki.

Podczas wczorajszego rozdania Europejskich Nagród Filmowych nagrodę dla najlepszej europejskiej animacji zdobyli Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjski film "Twój Vincent", pierwszy w historii film animowany w całości namalowany na płótnie, opowiadający historię tajemniczej śmierci van Gogha.

Anna Zamecka otrzymała nagrodę za film dokumentalny "Komunia". To jej debiut. Autorka opowiada w filmie o 14-letniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem Nikodemem, nieprzystosowanym ojcem oraz mieszkającą osobno matką. Dziewczynka przygotowuje brata do pierwszej komunii, biorąc na siebie odpowiedzialność za przygotowania do uroczystości.

Film Zameckiej był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach, takich jak Locarno Film Festival, DOK Leipzig czy Triest Film Festival.

Trzecia z wróżnionych to Katarzyna Lewińska. Doceniono jej kostiumy do filmu "Pokot" w reżyserii Holland i Kasi Adamik.

- Jestem dumna z sukcesu młodych polskich reżyserek - powiedziała uczestnicząca w gali w berlińskiej sali koncertowej Agnieszka Holland.

Za europejski Film Roku. Europejska Akademia Filmowa uznała w sobotę obraz szwedzkiego reżysera Rubena Oestlunda "The Square" 

"The Square" jest laureatem Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. O tytuł najlepszego europejskiego filmu ubiegały się też "Niemiłość" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, "120 uderzeń serca" Robina Campillo, komedia "Po tamtej stronie" Fina Akiego Kaurismakiego oraz "Dusza i ciało" Węgierki Ildiko Enyedi.

Oestlund został ponadto uznany za najlepszego reżysera oraz najlepszego autora scenariusza, jego film najlepszą komedią, a odtwórca głównej roli Claes Bang został najlepszym europejskim aktorem.


Europejskie Nagrody Filmowe zdobyli ponadto Alexandra Borbely ("Dusza i ciało" Ildiko Enyedi) jako najlepsza aktorka i francusko-amerykańska aktorka Julie Delpy za wkład w historię europejskiej kinematografii.

Wyróżnienia przyznawane są od 1988 roku Od 1998 roku gale odbywają się w lata nieparzyste w stolicy Niemiec, a w parzyste w różnych miastach europejskich - w zeszłym roku we Wrocławiu.

 

W przemówieniu do uczestników sobotniej gali Wim Wenders ostrzegł przed falą nacjonalizmu w Europie grożącą jego zdaniem "powrotem mrocznych czasów". "Nie damy sobie odebrać Europy" - powiedział niemiecki reżyser.

Czytaj więcej

 

 

 

Komentarze