Czytasz: Sukces! Robert Konieczny na Biennale w Wenecji

Sukces! Robert Konieczny na Biennale w Wenecji

Wystawa budynków zaprojektowanych przez Roberta Koniecznego robi prawdziwą furorę na weneckim Biennale Architektury. Zobaczcie film!

To wielki dzień dla polskiej architektury. Na wystawie "Time Space Existence” w Palazzo Bembo, obok mostu Rialto w Wenecji, zobaczymy projekty KWK Promes. Robert Konieczny i jego katowicka pracownia zaprezentują pięć swoich budynków na Biennale Architektury w Wenecji.

- Dostaliśmy zaproszenie w styczniu, które jednak umknęło w ogólnym zamieszaniu. Ponowili zaproszenie, a my właśnie przygotowujemy się do tej ważnej wystawy. Wybraliśmy pięć naszych projektów – powiedział nam Robert Konieczny na początku maja.

Do Wenecji architekt przyjechał kilka dni temu. Wystawę jego pięciu budynków widzieli już pierwsi odwiedzający.

- Ludzie wchodzą na wystawę, zatrzymują się, robią kilka kroków do tyłu i patrzą, co się dzieje. Są zaintrygowani i dopiero po chwili zaczynają rozumieć, że budynki na które patrzą, zmieniają się – mówi Konieczny.

Tematem wystawy jest zacieranie granic między architekturą i przestrzenią. Obrazy z budynkami zmieniają się w zależności od ustawienia widza. Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy otwiera się i zamyka, wszystko zależy od miejsca, z którego patrzymy na budynek. Ogrodzenie Domu Bezpiecznego staje się fragmentem budynku, przestrzeń pokoju dziennego powiększa się o ogród, a granice architektury są zacierane. Ruchome elementy pojawiają się też w Arce Koniecznego, okrzykniętej najlepszym domem na świecie. Arka znajduje się w Brennej, na stoku góry. Kiedy otworzą się ściany, jej mieszkańcy mają wrażenie życia na zewnątrz. Dobrze widać to na obrazach, które wiszą już w weneckim Palazzo Bembo. 

Kontakt z naturą uzyskano też w projekcie Domu po Drodze. Ten budynek jest kandydatem do nagrody German Design Award 2019, jednego z najbardziej uznanych konkursów wzornictwa na świecie. Ostatnim projektem prezentowanym w Wenecji jest niezrealizowany Living-Garden House. Można go zobaczyć w formie makiety.

- To jest powrót do natury. Totalne przenikanie między architekturą a otoczeniem, czegoś takiego jeszcze w architekturze nie było. Trawa znajduje się wewnątrz domu, dzięki czemu w środku dostajemy wszystkie dobrodziejstwa ogrodu. Być może będzie on zrealizowany, jest już chętny by postawić ten dom – tak o Living-Garden House mówi architekt.

Te i inne projekty z pracowni KWK Promes można zobaczyć na 40-minutowym filmie prezentowanym na wystawie. Zobaczymy go też tutaj.

- Robimy architekturę, która stapia się z otoczeniem i daje wiele możliwości jej użytkownikom. Człowiek jest najważniejszym elementem architektury, bo dla niego ona powstaje – mówi Konieczny. I dodaje: - Jesteśmy innowacyjni i robimy rzeczy, które mogą wyznaczać nowy kierunek.

Oficjalny wernisaż odbędzie się 26 maja. Tego dnia zostanie otwarta wystawa na Biennale Architektury w Wenecji, którą można oglądać do listopada.

To najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie odbywające się od 1978 co dwa lata. Wraz Robertem Koniecznym na Biennale do Wenecji zostali zaproszeni najwięksi światowi architekci, m.in. Daniel Libeskind, Richard Meier, Peter Eisenman czy Kengo Kuma.

Czytaj więcej