Czytasz: Suczka Agnes ma już wózek inwalidzki

Suczka Agnes ma już wózek inwalidzki

01:25
To był bardzo emocjonujący moment, nie tylko dla samej suczki, ale także twórców projektu.

W Zabrzu oficjalnie przekazano wózek inwalidzki dla sparaliżowanego pieska. Na miejscu był także Piotr Czarnota, który wirtualnie zaadoptował Agnes. To było ich pierwsze spotkanie.

Agnes i twórcy wózka inwalidzkiego

Konstrukcję wózka, przy współudziale firmy Rehatronics S.A., opracowali naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, w składzie dr hab. inż. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, mgr inż. Maksymilian Śmiech, a także dr inż. Agata Guzik-Kopyto wraz ze studentami ze studenckiego koła naukowego biomechatroniki „Biokreatywni”.

- Specyfika wózka dla Agnes została trochę zmieniona, ponieważ najczęściej z tego typu wózków korzystają pieski z porażaniem dwukończynowym, a nie czterokończynowym, jak to ma miejsce w przypadku Agnes. Z tego, co wiem, to pierwszy taki projekt w Polsce - mówi nam dr inż. Kamil Joszko.

Proces projektowania poprzedzony został badaniami w Laboratorium Biomechaniki Narządu Ruchu Wydziału Inżynierii Biomedycznej, gdzie dokonano oceny zdolności ruchowych pieska oraz określono jego cechy antropometryczne. Te informacje pozwoliły na sformułowanie założeń konstrukcyjnych wózka.

- Wcześniej powstały dwa prototypy funkcjonalne wózka z lekkich materiałów PCV. Celem opracowanych konstrukcji było sprawdzenie cech funkcjonalnych wózka-mówi dr inż. Kamil Joszko.

Wózek dla Agnes

Przypomnijmy, suczka Agnes trafiła z Ukrainy do Fundacji w maju zeszłego roku. Badania wykazały u niej polineuropatię, czyli zapalenie wielonerwowe. Piesek ma problem z samodzielnym poruszaniem się.

Agnes i Piotr Czarnota, jej wirtualny opiekun

Dzięki konsultacji z fizjoterapeutami wpadliśmy na pomysł skonstruowania wózka inwalidzkiego - mówiła w listopadzie Agata Magiera.

- Wysłaliśmy maila do trzech politechnik: śląskiej, krakowskiej i wrocławskiej. Ta pierwsza zobowiązała się do wzięcia udziału w projekcie. Teraz jesteśmy po dwóch przymiarkach, najpóźniej do końca roku ma być on gotowy do użytku - dodaje.

Fundacja Węgielek

Fundacja Węgielek powstała w 2012 r. Zajmuje się niesieniem pomocy zwierzętom, które padły ofiarami ludzkiej bezmyślności, okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania.

Pod swoją opiekę przyjmujemy głównie zwierzęta chore, niedomagające, wymagające intensywnego leczenia, stałej opieki lekarzy weterynarii, a nierzadko wsparcia specjalistów w dziedzinach behawiorystki i rehabilitacji zwierząt (zoofizjoterapii).

Czytaj więcej