Czytasz: Studia wydłużą się nawet do 7 lat!

Studia wydłużą się nawet do 7 lat!

Jarosław Gowin planuje rewolucję w szkolnictwie wyższym. Będziemy studiować dłużej.

Studia niestacjonarne, czyli zaoczne i wieczorowe, będą wydłużone. To zmiana, jaką wiceminister Gowin planuje wprowadzić od października 2018 roku. Resort nauki właśnie pracuje nad zmianami w prawie. „Rzeczpospolita” dotarła do szczegółów tej informacji.

Studia dłuższe o rok albo dwa lata

Chodzi o studentów zaocznych i wieczorowych, których nauka wydłuży się w zależności od tego, czy studiują jednostopniowo czy dwustopniowo. Dwustopniowe, czyli studia z podziałem na licencjackie i magisterskie, wydłużą się o dwa lata. Jednostopniowe, czyli wyłącznie magisterskie, potrwają sześć zamiast pięciu lat. Dlaczego? Resort nauki i szkolnictwa wyższego troszczy się o poziom kształcenia i jakość wykształcenia studentów.

- Wydłużenie ma umożliwić studentom niestacjonarnym bezpośredni kontakt z nauczycielem akademickim na takim samym poziomie jak studentom dziennym – mówi wiceminister Piotr Dardziński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Studentów ta nowina zapewne nie ucieszy. Często wybierają naukę w trybie zaocznym, by mieć możliwość pójścia do pracy czy zdobywania doświadczenia zawodowego. Co na to władze uczelni? Uczelniane samorządy podobno od kilku lat skarżyły się na niską jakość kształcenia w trybie niestacjonarnym.

W kogo uderzy nowe prawo?

Studenci często zmieniają kierunek studiów w czasie ich trwania. Po licencjacie wybierają kierunek, który jest „bardziej pożądany na rynku” i realizują go na studiach magisterskich właśnie w trybie zaocznym. To w nich ustawa Gowina uderzy najmocniej. Nie będzie też już niestacjonarnych studiów doktorskich. Powstaną szkoły doktorskie na uczelniach, które będą oferowały słuchaczom stypendia. O kredyty studenckie będą mogli się ubiegać starsi studenci. W tym wypadku górną granicą rozpoczęcia studiów będzie 30 lat.

Czytaj więcej