Czytasz: Studia & praca. Do pogodzenia?

Studia & praca. Do pogodzenia?

Zaczął się rok akademicki. Wraz z nim... studenci poszli także do pracy.

Rok akademicki to wyzwanie dla wielu studentów. Jedni mają stypendia, niektórzy siedzą na garnuszku rodziców, inni z kolei łączą naukę z pracą zawodową. Ilu żaków, i w jaki sposób, zarabia na siebie? Sprawdziliśmy statystyki i podpytaliśmy tu i tam.

Jeśli wierzyć najnowszym badaniom prowadzonym na zlecenie Jobsquare.pl*, ponad połowa studentów w Polsce podejmuje pracę w roku akademickim. Zarabiają na swoje utrzymanie, by odciążyć rodziców i pokryć własne wydatki. Nie zawsze jednak pracują w zawodzie zgodnym z kierunkiem kształcenia, przekładając zarobki nad zdobywanie doświadczenia.

Badania przeprowadzono w największych ośrodkach akademickich w Polsce: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. Wynika z nich, że zarobki studentów przekraczają najniższą krajową, jednak nie wszyscy pracują na pełny etat. Często jest to praca dorywcza, pozwalająca dorobić i opłacić własne wydatki, jednak niewystarczająca na samodzielne utrzymanie się na studiach.

Problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego, podobno stanowi największą bolączkę młodych Polaków. Napotkani przez nas studenci przeczą temu twierdzeniu. Mają pracę, nie zawsze zgodną z wykształceniem, ale pozwalającą  zachować im niezależność.

 

Czytaj więcej