Czytasz: Studentki z Katowic wyrzucone z hiszpańskiej uczelni. Broniły Polski?

Studentki z Katowic wyrzucone z hiszpańskiej uczelni. Broniły Polski?

Studiowały na Uniwersytecie Comillas w Madrycie. Kurs skończyły jednak szybciej. Powód? Sprzeciwić się miały kłamstwom o historii Polski, które wygłaszali tamtejsi wykładowcy.

Katarzyna i Magdalena Wieszczek, dwie katowiczanki, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego i od niedawna byłe studentki Universidad Pontificia Comillas w Madrycie. Byłe, bo kurs na kierunku stosunki międzynarodowe skończyły przed czasem.

Długi list z żalem na hiszpańskich wykładowców, który napisały po całym zamieszaniu, upublicznił na swoim profilu Facebookowym Leszek Żebrowski, historyk i ekonomista, a od 2013 roku doradca Ruchu Narodowego.

Proniemiecka kadra uczelniana?

Katowiczanki relacjonują, że na zajęciach z historii, dochodziło do zakłamywania faktów na temat Polski. Wykładowcy mieli mówić, że najbardziej zniszczonymi krajami podczas II wojny światowej były Niemcy i Francja, Polskę nazywać zaś „krajem faszystowskim”.

„Uniwersytet Comillas ewidentnie prowadzi proniemiecką politykę historyczną (zwłaszcza, że Niemcy, oprócz Amerykanów i Kanadyjczyków, stanowią największą liczbę zagranicznych studentów). Część kadry uniwersyteckiej wydziału Stosunki Międzynarodowe ma pochodzenie niemieckie lub edukację akademicką niemiecką, austriacką czy szwajcarską (to daje dużo do myślenia)” - piszą studentki.

Ambasada miała pomóc. Pomogła?

Sprawę zgłosiły zarówno władzom uczelni, jak i polskiej ambasadzie w Madrycie. Na spotkaniu z profesorami miały usłyszeć, że o sprawie warto byłoby zapomnieć. Zdaniem sióstr, nie pomogła im też ambasada.

„Pani Ambasador zadzwoniła do pani prodziekan (od wymiany studentów) Marí Pilar Martínez, ale ostatecznie pani ambasador zgodziła się na wielorakość interpretacji faktów historycznych w imieniu tzw. wolności katedry (wielorakości interpretacji), tym samym pani Ambasador pomogła uniwersytetowi zatuszować całą sprawę, ewidentnie nam nie pomagając” - twierdzą siostry Wieszczek.

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Uniwersytetu Comillas w Madrycie oraz polskiej ambasady. Czekamy na odpowiedzi.

Czytaj więcej