Czytasz: Studentka Politechniki Śląskiej ze stypendium tylko dla pań

Studentka Politechniki Śląskiej ze stypendium tylko dla pań

Nikola Beblik, studentka I roku inżynierii biomedycznej na Politechnice Śląskiej, została nagrodzona stypendium w ramach czwartej edycji programu Nowe Technologie dla Dziewczyn,

Nikola Beblik pochodzi z Tarnowskich Gór. Jest jedyną studentką z Górnego Śląska, która otrzymała w tym roku stypendium w ramach programu Nowe Technologie dla Dziewczyn.

– Zgłosiłam się, ponieważ chciałabym na swoim przykładzie promować programowanie i informatykę wśród innych dziewczyn – głównie tych młodszych, chodzących jeszcze do szkoły podstawowej. Dodatkowo stypendium to świetna sprawa – poznałam bardzo dużo niezwykle mądrych, młodych kobiet, z którymi dzielę zainteresowania, odwiedziłam siedzibę firmy Intel. Stypendium daje też szansę na wakacyjny staż w Intelu, co moim zdaniem jest świetną okazją do rozwoju – mówi Nikola Beblik.

Program „Nowe Technologie dla Dziewczyn” to odpowiedź na małą liczbę kobiet w kluczowym dla rozwoju świata obszarze nowych technologii. Według różnych ujęć udział kobiet w branży informatycznej wynosi od kilku do maksymalnie 15 proc. Twórcy programu – firma Intel, lider na rynku nowych technologii, oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która współorganizuje m.in. akcję Dziewczyny na Politechniki, zdecydowały się wspólnie zaoferować maturzystkom i studentkom program wsparcia ich rozwoju.

– Ta pionierska na rynku polskim inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej czy też w nauce. Takiej, która zmienia widzenie naszej wspólnej cywilizacyjnej przyszłości i bada miejsce technologii w nadchodzących przemianach – mówią organizatorzy.

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Dostaną również stypendium w wysokości 12 tys. zł brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zostaną zaproszone także do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel na naszym kontynencie.