Czytasz: Student Politechniki Śląskiej zwycięzcą konkursu Renault!

Student Politechniki Śląskiej zwycięzcą konkursu Renault!

Jakub Fochtman zaprojektował wnętrze SUV-a. Minimalistyczny pomysł okazał się najlepszy!

Pochodzący z województwa śląskiego Jakub Fochtman zajął pierwsze miejsce w konkursie RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION. Uczestnicy zmagania musieli zaprojektować wnętrza SUV-a Renault klasy wyższej - następnej generacji Koleosa.

Jury doceniło pracę Fochtmana. W nagrodę zwycięzca odwiedzi Dyrekcję Designu Renault w Paryżu. Otrzyma również Nowe Renault Koleos na okres dwóch tygodni. 

Drugie miejsce w konkursie zajął Wojciech Karolczak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, trzecie Nikodem Drąg, student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. Prace uczestników konkursu oceniało jury w składzie Antoine Genin, Dyrektor Designu Wewnętrznego Grupy Renault oraz Robert Konieczny, Krystian Kowalski, Krystyna Łuczak-Surówka, Lidia Popiel, Wojciech Sierpowski i Wojciech Sokołowski.

Mniej znaczy więcej

Zwycięski projekt studenta Politechniki Śląskiej cechuje minimalizm. - Starałem się zredukować liczbę mechanicznych elementów, takich jak przyciski, przełączniki i suwaki. Zamieniłem je na elementy dotykowe. Inspirowałem się estetyką samochodów autonomicznych – komentuje Jakub Fochtman. 

Według niego rozwiązania zastosowane we wnętrzu samochodu powinny być intuicyjne, co ma ułatwić korzystanie z auta oraz zapewnić przyjemność w trakcie użytkowania.

- Doceniam ryzyko Jakuba w zakresie innowacyjnych kształtów i materiałów – dotyczy to m.in. deski rozdzielczej, konsoli i siedzeń o wyglądzie karbonu. Podoba mi się również centralna konsola działająca jak olbrzymi ekran – łączność jest jednym z największych wyzwań przyszłości – mówi przewodniczący jury, Antoine Genin.

Technologiczne cacko

Kolejnym innowacyjnym elementem Koleosa przyszłości, jest dotykowa konsola, która znajduje się pomiędzy tylnymi i przednimi siedzeniami. Fochtman stworzył również specjalną wersję foteli. Są one zbudowane z włókna węglowego, dlatego ich objętość jest mniejsza od zwykłych modeli.

Projekt Jakuba Fochtmana

Pomysł studenta gliwickiej uczelni zawiera również dodatkowe możliwości. Samochód ma być wyposażony w rozpoznawanie tęczówki oka oraz automatyczną personalizację. Skanery mają rozpoznać kierowcę, co pozwoli na uruchomienie pojazdu. Nowe technologie wraz z minimalistycznym wnętrzem tworzą zgraną całość.

Jakub Fochtman pochodzi z Sosnowca i jest studentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Od dziecka interesuje się projektowaniem samochodów, a obecnie chciałby związać z tym swoją przyszłość zawodową. Interesuje się również grafiką i wzornictwem produktowym. W październiku rozpoczął studia drugiego stopnia. 

źródło: Politechnika Śląska

Czytaj więcej