Czytasz: Studencki Nobel dla naszej pianistki!
Anna Lipiak, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, nagrodzona w kategorii sztuka. Posłuchaj jak gra!

Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, otrzymała nagrodę przyznaną w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Anna Lipiak naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej w Zgorzelcu. To młoda, ale doświadczona pianistka, która ma na swoim koncie występy na polskich i europejskich scenach. Już wcześniej dostrzeżono jej talent. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, czterokrotnie - stypendium Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Uniwersytet Śląski z wyróżnieniem ukończyła w 2016 roku, obecnie Anna Lipiak jest studentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Z powodzeniem brała udział w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Chorwacji, Włoszech, Francji i Słowacji. Teraz do tej listy dołączył “Studencki Nobel”.

Posłuchaj jak gra laureatka Studenckiego Nobla, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego:

7 studentów nagrodzonych Studenckim Noblem

Siedmioro studentów uhonorowano w konkursie Studencki Nobel, w którym wybierani są najlepsi polscy studenci. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.

Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

Gala finałowa Studenckiego Nobla odbyła się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podczas poniedziałkowej, finałowej gali konkursu ogłoszono zwycięzców każdej z siedmiu kategorii: dziennikarstwo i literatura; IT, fizyka i astronomia; nauki przyrodnicze i energetyka; medycyna i farmacja; nauki społeczno-ekonomiczne; sztuka; działacz.

Laureatem głównej nagrody w kategorii "dziennikarstwo i literatura" został Jakub Wiech z Uniwersytetu Warszawskiego, w kategorii "IT, fizyka i astronomia" - Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W "naukach przyrodniczych i energetyce" doceniono Michała Brzozowskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś w "medycynie i farmacji" - Mikołaja Mizerę z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W "naukach społeczno-ekonomicznych" najlepszy okazał się Mateusz Danielewski z Uniwersytetu Warszawskiego, a w kategorii "sztuka" - właśnia wspomniana przez nas Anna Lipiak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł najlepszego polskiego działacza studenckiego przyznano z kolei Karolinie Wojtas z AGH w Krakowie.

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy otrzymali łącznie 146 zgłoszeń, z których wybrali 61 finalistów. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, zestawy gadżetów oraz laptopy.

Czytaj więcej