Czytasz: Studenci przejmują Rybnik!

Studenci przejmują Rybnik!

Studenci dokonają zmasowanego ataku na rybnickie drogi. Poprzebierani w stroje sportowe jako pierwsi w regionie odbiorą klucze do bram miasta.

Tradycyjnie w maju rozpoczynają się Juwenalia, czyli coroczne święto studentów podczas którego uczniowie przejmują stery w mieście i bawią się na całego. Tradycja zabaw sięga 1964 roku, kiedy to 12 maja zorganizowano pierwsze w Polsce Juwenalia krakowskie. Od tamtego czasu studenci polskich uczelni, w tym śląskich, celebrują maj pod znakiem Juwenaliów.

TRADYCYJNY KOROWÓD

O godzinie 14 w Rybniku z ulicy Rudzkiej wyruszy tradycyjny korowód studencki, podczas którego poprzebierani studenci rybnickiego oddziału Uniwersytetu Ekonomicznego będą robić hałas inaugurując tym samym swoje święto. Ubrani w stroje sportowe zakończą swój pochód, odbierając symboliczne klucze do bram miasta od prezydenta Rybnika. W ciągu dwóch dni będą rządzić miastem  i bawić się podczas plenerowych koncertów.

Zobacz zdjęcia z otwarcia rybnickich Juwenaliów!

JUWENALIA NA ŚLĄSKU

Każda uczelnia w regionie ma swoje Juwenalia. Dla przykładu, cykl majowych imprez studentów z Politechniki Śląskiej to Igry, żaków z Akademii Wychowania Fizycznego - AWFalia, dla uczniów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Medykalia. Największą imprezą są Juwenalia Śląskie, łączące studentów Polibudy, Uniwersytetu Ekonomicznego, UŚ-a oraz ŚUM. Podczas imprez, inaugurowanych korowodem, bawią się nie tylko uczniowie państwowych uczelni, ale także tych prywatnych takich jak WSTI czy WST.

Zobacz zdjęcia ze studenckich korowodów:

TOTALNA INWAZJA STUDENTÓW

Szacuje się, że na największych Juwenaliach Śląskich bawi się około 50 tysięcy studentów. Podczas tegorocznych, trzydniowych imprez plenerowych, zwanych Totalną Inwazją Studentów,  żacy będą bawić się przy muzyce takich zespołów jak Łąki Łan, Tede, Xxannaxx, czy Organek. Pełen line-up nie jest jeszcze znany. Studenci na dniach będą aktualizować harmonogram swojej najważniejszej imprezy.

Czytaj więcej