Czytasz: Śląscy studenci podbili Florencję
Studenci z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej znaleźli się w gronie laureatów międzynarodowego konkursu na zaprojektowanie centrum kultury we Florencji.

Zajęli drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie.

Florencja
Florencja

Międzynarodowy konkurs architektoniczny organizacji Start for Talents promuje architekturę wśród młodych projektantów. Ostatnia jego edycja polegała na zaprojektowaniu centrum kultury na placu Largo Pietro Annigoni we włoskiej Florencji oraz jego otoczenia.

W ocenianiu jury kierowało się zaleceniami organizatorów konkursu, by ten jeden z głównych placów Florencji z jednej strony stał się miejscem do prezentowania współczesnych wystaw i organizowania imprez, a z drugiej nawiązywał do historycznych korzeni miasta.

Florencja
Projekt: Karolina Chodura, fot. startfortalents.net

Pierwsze miejsce zajęła para studentek z Włoch (Erica Passavinti i Sofia Lalli). Na drugim miejscu znalazł się projekt Karoliny Chodury z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Jej pomysł na plac Largo Pietro Annigoni to, w ocenie jury, przede wszystkim wizja zachowawcza, w której wszystkie funkcje są dostępne z poziomu placu, a całość jest dyskretna i elegancka.

Florencja
Projekt: Natalia Łobodziec, Karol Kowalczyk, fot. startfortalents.net

To nie pierwsza tego typu nagroda dla Chodury, która na swoim koncie ma już kilka zwycięstw w architektonicznych konkursach.

Ostatnie miejsce podium zajął duet również z Politechniki Śląskiej. Natalia Łobodziec i Karol Kowalczyk zaproponowali funkcjonalny budynek, który nawiązuje do typowych budowli renesansowych, a przestrzeń wokół niego jest przyjazna i dobrze oświetlona.
 

Florencja
Projekt: Mateusz Dabek, Anna Mardyla, fot. startfortalents.net

Wśród wyróżnionych prac także znalazł się projekt pary z Gliwic - Anny Mardyły i Mateusza Dąbka. Pozostałe nagrody trafiły m.in. do architektów z Włoch, Hiszpanii i Argentyny.
 
Nagrodzone i wyróżnione projekty można obejrzeć na https://startfortalents.net/results-callforflorence/.  
 

Czytaj więcej