Czytasz: Strażacy z Bojkowa mają nowy wóz

Strażacy z Bojkowa mają nowy wóz

Nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował ponad 800 tys. zł.

Nowa duma bojkowskich strażaków to Volvo FL 4x4 GBA 3/16. Ma silnik o mocy 285 KM oraz napęd 4x4. Samochód został wyposażony m.in. w 6-osobową kabinę dla załogi, zbiornik wody o pojemności 3 tys. litrów, autopompę, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, kamerę monitorującą strefę z tyłu pojazdu oraz nowoczesne urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze. Spełnia normy dotyczące emisji spalin EURO 6.

– Jesteśmy profesjonalnie wyszkoleni, brakowało nam tylko nowoczesnego sprzętu. Nowy wóz zwiększa naszą mobilność, skraca czas dojazdu i daje gwarancję niezawodności – mówi Krzysztof Świątek, prezes zarządu OSP w Gliwicach-Bojkowie.

Koszt samochodu to ponad 800 tys. zł. Z budżetu Gliwic przeznaczono na ten cel ponad 370 tys. zł, pozostała kwota pochodziła z dotacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz z Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W uroczystym przekazaniu wozu wziął udział m.in. Andrzej Karasiński, sekretarz Miasta Gliwice, który w imieniu prezydenta Gliwic odebrał z rąk strażaków podziękowanie.

– OSP w Gliwicach-Bojkowie od  2001 r. jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To zobowiązuje do stałej gotowości bojowej i wymaga niezawodnego wyposażenia. Życzymy strażakom - ochotnikom z OSP w Bojkowie, aby nowy samochód służył im jak najdłużej – mówi Tomasz Wójcik, dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice.

W ubiegłym roku strażacy z Bojkowa brali udział w 53 akcjach lokując się na 4 miejscu pośród 44 jednostek OSP z obszaru działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku wyjazdów było już znacznie więcej. Jednostka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz najnowszy system alarmowania.

Fot. Gliwice TV