Czytasz: Czad jest cichym zabójcą

Czad jest cichym zabójcą

Strażacy ostrzegają przed śmiertelnym tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą". Jest niewidoczny. Nie ma smaku, ani zapachu.  W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Tlenek węgla powstaje przede wszystkim podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości w określonych warunkach może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć.

W celu ograniczenia zagrożenia tlenkiem węgla Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich każdego roku prowadzi szereg akcji informacyjnych, których głównym przesłaniem z jednej strony jest szeroko rozumiana profilaktyka z drugiej zaś odpowiednie przygotowanie na wypadek powstania zagrożenia. Przed tragedią może uchronić czujnik, który wykryje ulatniający się gaz.

Strażacy podkreślają, że przyczyny zatruć są wciąż te same, i ciągle przez wielu ignorowane - niedrożność przewodów kominowych, brak właściwej wentylacji i dbałości o urządzenia grzewcze. Staż apeluje, by nie zostawiać potencjalnego źródła ognia bez kontroli.