Czytasz: Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" będzie zdelegalizowane? Ruszył proces [WIDEO]

Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" będzie zdelegalizowane? Ruszył proces [WIDEO]

W Sądzie Rejonowym w Gliwicach stawili się przedstawiciele starosty wodzisławskiego, gliwickiej prokuratury oraz kuratorka stowarzyszenia.

W Gliwicach ruszył proces w sprawie delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Organizacji zarzuca się propagowanie nazizmu i ustroju totalitarnego.  Dziś zeznania złożyło dwóch świadków.

- Nie ma możliwości, żeby przywrócić działanie zgodnie z prawem tego stowarzyszenia – oświadczyła Joanna Wojas-Pawlak, kurator stowarzyszenia.

- Uznałem, że to zdarzenie z 13 maja jest takie właśnie, że kwalifikuje się pod rażące naruszenie prawa, czyli konstytucyjnie określony zakaz propagowania, istnienia, funkcjonowania podmiotów, które propagują ideologie nazistowską. To jest podstawa tego wniosku – stwierdził prokurator Jacek Pańczyk.

Źródło: TVN24/x-news

Siedem osób z zarzutami

Gliwicka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie "urodzin" Hitlera. Zarzuty dotychczas usłyszało siedem osób. Przypomnijmy, że nagranie z „urodzin” ujawniła stacja TVN24 w programie "Superwizjer". Po emisji materiału prokuratura wszczęła śledztwo.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Wszyscy podejrzani w sprawie usłyszeli już zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju poprzez zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin Hitelra, w której trakcie chwalono i afirmowano rządy Fuhrera, a także prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej.

Przypomnijmy również, że podczas przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych znaleziono mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Prokuratura zabezpieczyła też telefony komórkowe i komputery podejrzanych. Przy jednym z podejrzanych znaleziono też pistolet i 16 sztuk amunicji. Podejrzany usłyszał ponadto także zarzut nielegalnego posiadania broni.